- Do stycznia 2013 roku były wydawane w Polsce bezterminowe prawa jazdy. Po tej dacie zaczęto wystawiać dokumenty, których termin ważności mija po 15 latach - mówi Dariusz Michalak z portalu motofakty.pl. - Oczywiście przy zaleceniach lekarskich, ten okres może być odpowiednio krótszy.
Kierowcy osobówek bez badań
Wymiana prawa jazdy jednak nie ominie tych, których dokument nie posiada terminu ważności. Z jego wznowieniem nie musimy się przesadnie śpieszyć, bo sukcesywnie będzie się odbywać od 2028 roku do 2033. Dokumenty będą zmieniane zgodnie z latami wydawania.
W przypadku osób kierujących samochodami osobowymi i motocyklami wymiana dokumentu nie będzie wiązała się z koniecznością przeprowadzenia ponownych badań lekarskich, o ile takie zalecenia nie występowały we wcześniejszych dokumencie.
- Badania będą jednak konieczne w przypadku kierowców legitymujących się prawem jazdy na samochody ciężarowe i samochody z przyczepą - tłumaczy specjalista. - Tak więc osoby posiadające kategorię typu C, CE, D, DE itd., a także BE będą musiały takie badania przejść.
Warto podkreślić, że wygasa termin ważności dokumentu, a nie nasze uprawnienia. Co oznacza, że nie musimy ponownie stawić się na kurs i od nowa ich zdobywać. Wymianie podlega tylko dokument.
Zobacz także:
Kiedy i jak wymienić?
Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy to niejedyna sytuacja, gdy trzeba wymienić blankiet. - Wniosek o nowe prawo jazdy musimy złożyć w przypadku, gdy upłynął termin ważności którejś z kategorii prawa jazdy, w przypadku gdy zgubiliśmy lub zniszczyliśmy dokument, a także wtedy, gdy następuje zmiana nazwiska - wyjaśnia Dariusz Michalak. - Nie ma konieczności wymiany prawa jazdy przy zmianie adresu zamieszkania.
07:26 CZWORKA/TOP prawo jazdy wymiana 19.01.2023.mp3 O wymianie bezterminowego prawa jazdy mówi Dariusz Michalak z motofakty.pl (TOP/Czwórka)
O wydanie nowego prawa jazdy możemy wnioskować przez platformę ePUAP, ale też w bardziej tradycyjny sposób - w urzędzie właściwym do wydawania takich dokumentów. - Składamy wniosek z dołączonym zdjęciem oraz potwierdzoną wpłatą 100,50 zł. Podczas składania wniosku należy wylegitymować się dowodem osobistym - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Po kilkunastu dniach możemy odebrać nowe prawo jazdy.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem