Polscy uczniowie biorą udział w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat. Zadanie konkursowe polegało na skonstruowaniu prototypu minisatelity oraz przeprowadzeniu za jego pomocą badań naukowych. Wyniki poznamy podczas finału już 15 kwietnia tego roku.
- Uczniowie budują sondy o ograniczonych wymiarach, które jednocześnie będą musiały realizować określone misje - mówił Michał Ptak, jeden z członków krakowskiego teamu. - Do misji głównych naszej sondy należą pomiar temperatury i ciśnienia. Nasza sonda mierzy jednak także wilgotność, dokonuje też pomiaru promieniowania. Zawarliśmy w niej również detektor cząsteczek, które powstają w atmosferze w procesie kilkuetapowego promieniowania kosmicznego. Mamy także czujnik lotnych związków organicznych, dodatkowo pobieramy też próbki powietrza, które są badane pod kątem zawartości węglowodorów i ich pochodnych, a także m.in. dwutlenku węgla - wyliczał naukowiec.
Sprawdź także:
Chodzi o zniwelowanie skutków efektu cieplarnianego. - To zadanie zaplanowane jest na wiele miesięcy, a niezbędne badania młodzi naukowcy wykonują z pasji - mówi opiekun grupy młodych naukowców Antoni Żywczak z AGH. - Chodzi o to, by stworzyć urządzenie dokonujące pomiarów, które jednocześnie zmieści się na określonej, niewielkiej powierzchni. To jest najtrudniejsza część pracy - zaznaczał gość Czwórki.
12:41 nasa_PR4_AAC 2023_03_29-17-12-25.mp3 Sukcesy młodych naukowców z Krakowa (TOP/Czwórka)
Dziś naukowcy powoli finalizują swój projekt. - Do największych wyzwań należało m.in. zmieszczenie elementów dokonujących pomiarów w małym pudełeczku - mówili w rozmowie z Czwórką. Kolejne to dostęp do licznika Geigera. - Gdy budowaliśmy układ do mierzenia promieniowania, nie mogliśmy sprawdzić, czy działa - wspominali. - Wiele razy okazywało się, że jeden z elementów nie funkcjonuje tak, jak powinien, więc musieliśmy cofać się w badaniach o kilka kroków - wspominali.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Mateusz Kulik
Goście: Michał Ptak, Konstanty Kudla i Kacper Czekaj (CANcer Team Kraków), Antoni Żywczak (opiekun projektu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
Data emisji: 29.03.2023
Godzina emisji: 17.15
kd