Wymiana prawa jazdy. Kiedy powinieneś to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 17:04
- Kierowcy, którzy mają bezterminowe prawa jazdy, będą musieli wymienić je na czasowe. Ale wielu z nas ma na to jeszcze nawet kilka lat - mówił Mariusz Michalak z Motofakty.pl. 
Czym kierować się w wyborze ubezpieczenia AC? (zdj. ilustracyjne)
Czym kierować się w wyborze ubezpieczenia AC? (zdj. ilustracyjne)Foto: Mr.Music./Shutterstock.com

Wielu kierowców w Polsce posługuje się bezterminowymi prawami jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami będą oni musieli wymienić dokument na nowy. - Do stycznia 2013 roku wydawano w Polsce bezterminowe prawa jazdy pod warunkiem, że przyszli kierowcy nie mieli żadnych ograniczeń zdrowotnych - tłumaczył Mariusz Michalak z Motofakty.pl. - Obecnie termin ważności dokumentu to 15 lat, jeśli nie ma innych wskazań medycznych - zaznaczał ekspert.

Jak podkreślał, warto zacząć myśleć o wymianie prawa jazdy na nowe, ale "nie ma powodów do pośpiechu". - Kierowcy, którzy mają bezterminowe prawa jazdy, będą je sukcesywnie wymieniać dopiero od 2028 roku - wyliczał. Proces, który rozpocznie się dopiero za pięć lat, potrwać ma aż do 2033 roku. Dokumenty będą zmieniane zgodnie z latami wydawania.

Jeśli jesteśmy posiadaczami prawa jazdy popularnych kategorii, czyli m.in. B, B+E, A1, A2, prawdopodobnie nie będziemy musieli przechodzić dodatkowych badań lekarskich. - Takie badania będą musiały przechodzić osoby, które mają m.in. kategorie C, C+E - wyliczał Mariusz Michalak. 

Posłuchaj
06:53 prawo jazdy_PR4_AAC 2023_04_06-18-12-13.mp3 Wymiana prawa jazdy na nowe - kiedy powinieneś to zrobić? (TOP/Czwórka) 

Co istotne - wygasa termin ważności naszych dokumentów, ale nie uprawnień do kierowania pojazdami. - Przy wymianie prawa jazdy na nowe nie będziemy musieli robić ponownie całego kursu i zdawać egzaminów. Mówimy wyłącznie o wymianie samego dokumentu - podkreślał ekspert. - Wniosek o nowe prawo jazdy będziemy musieli złożyć także m.in. jeśli zgubimy bądź zniszczymy dotychczasowy blankiet. Kolejną sytuacją, która nas do tego zmusi, jest także zmiana nazwiska - mówił gość Czwórki. Jak zaznaczył, od 2019 roku nie ma takiej konieczności w przypadku zmiany adresu. 

Zobacz także:

Wymiany prawa jazdy możemy dokonać, udając się do odpowiedniego urzędu albo przez internet. - Warto mieć przy sobie oryginał prawa jazdy, aktualne zdjęcie, dokonać wpłaty - wyliczał gość Czwórki. - Jeśli termin naszego prawa jazdy upłynie, a my nie wymienimy dokumentu, w przypadku spotkania z policją prawdopodobnie czeka nas pouczenie bądź mandat karny - mówił Mariusz Michalak. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 06.04.2023

Godzina emisji: 17.15

kd

Czytaj także

Prawo jazdy dla 16-latków? Kiedy młodzi siądą za kółko?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 20:17
Dorosłość nieodłącznie kojarzy się z możliwością zrobienia prawa jazdy i prowadzenia auta. Dla tych, którzy marzą o prowadzeniu "czterech kółek" mamy dobrą wiadomość - nie musicie już z tym czekać do 18-stki.
rozwiń zwiń