Posłuchaj
02:38 Czwórka/TOP - gwiazdy 18.08.2021.mp3 Dzięki aplikacjom możemy poznać gwiazdy (TOP/Czwórka)
Innspace. Polscy naukowcy podbiją kosmos?
Nie bez powodu Elon Musk, Jeff Bezos czy Richard Branson interesują się pozaziemskimi podróżami. Kosmos od wieków nas fascynuje. Jego magia przyciąga i chciałoby się go odkryć. Na razie jednak musimy uzbroić się w cierpliwość, bo większość z nas jeszcze przez długi czas nie będzie mogła sobie pozwolić na galaktyczną turystykę. Nic jednak nie szkodzi na przeszkodzie, żeby gwiazdy, planety i inne ciała niebieskie podziwiać z ziemi. Pomagają w tym specjalne aplikacje, niektóre z nich nawet zostały okrzyknięte interaktywnymi mapami kosmosu.
Aplikacje praktycznie za rękę poprowadzą nas po nocnym niebie i wyjaśnią gdzie jakie obiekty się znajdują. Dzięki nim bez trudu możemy poznawać i odkrywać na niebie konstelacje i inne punkty oddalone od nas o tysiące i setki tysięcy kilometrów. Aplikacje stanowią pewnego rodzaju magiczny obiektyw, który pokazuje na ekranie naszego smartfona rozgwieżdżone niebo. Możemy obracać się nawet o 360 stopni, a kierując obiektyw naszego urządzenia w poszczególne obszary na niebie zobaczyć kolejne gwiazdy.
Jak obserwować gwiazdy latem?
Zobacz także:
Wykonując prosty gest rozsuwania lub zsuwania palców, w niektórych aplikacjach, jest możliwość przybliżania i oddalania wyświetlanego obrazu. Zupełnie jakbyśmy przeglądali aplikację z nawigacją - tym razem kosmiczną. Są również takie, dzięki którym nie musimy czekać aż się ściemni. Nawet będąc w zamkniętym pomieszczeniu w ciągu dnia wystarczy, że skierujemy nasze urządzenie w niebo, a na ekranie zobaczymy np. Gwiazdę Polarną, Marsa i takie konstelacje jak Mała i Wielka Niedźwiedzica.
Jeżeli dany obiekt będzie dla nas nowością, możemy przeczytać jego szczegółowy opis. W przypadku planety możemy się dowiedzieć jaka jest jej siła grawitacji, czas obrotu, temperatura na powierzchni, obwód, czy masa. Dzięki dołączonej bazie zdjęć możemy zobaczyć fotkę danego ciała niebieskiego, a specjalny algorytm nakłada na niebo wszystkie potrzebne informacje z których fani kosmosu mogą być zadowoleni.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał przygotował: Mateusz Kulik
Data emisji: 18.08.2021
Godzina emisji: 17.20
aw