- Pierwsze badania nad siecią 6. generacji już trwają
- Ekspert: "Problemem jest zbudowanie infrastruktury"
- Prawdopodobnie pierwsze nadajniki 6G staną w 2026 roku
Dopiero poznajemy technologię 5G, a naukowcy badają już kolejną - 6G. - Pierwsze testy w warunkach laboratoryjnych zostały już przeprowadzone przez naukowców w Singapurze i Japonii, na zlecenie technologicznych gigantów telekomunikacyjnych, czyli takich przedsiębiorstw jak Ericsson, Samsung, LG i Nokia - mówi Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl. Jak tłumaczył ekspert, pierwsze nawiązanie łączności w tej technologii już zrobiono.
Zdaniem dziennikarza Czwórki Mateusza Kulika testowe nadajniki zostaną uruchomione w Korei Płd. już w 2026 roku. - Jest ona szybsza od 5G jakieś osiemset razy, ale w tym momencie nie chodzi już wyłącznie o szybkość - podkreślał Maciej Gajewski. - Korzyści, jakie niosła ze sobą sieć 5G, polegały m.in. na tym, że połączone w niej urządzenia współpracowały ze sobą szybciej, niż w przypadku 4G. To sprawdzało się na przykład w grach multiplayer - tłumaczył ekspert.
Jak podkreślał, choć nowa technologia już się pojawia, 5G będziemy eksploatować jeszcze przez wiele lat. - Prywatnym klientom to wystarczy. Łączność szóstej generacji duże znaczenie będzie miała w wykorzystaniu komercyjnym - mówił Maciej Gajewski. Wg niego wykorzystamy ją m.in. w budowaniu usług rodem z filmów science fiction, m.in. tworzeniu hologramów. - Na razie problem jest przede wszystkim w infrastrukturze, którą trzeba zbudować - mówił gość audycji. - Najszybsza sieć 5G będzie na razie dostępna w największych skupiskach miejskich, bo wymaga budowania nadajników w niedalekiej odległości, więc w praktyce 6G to prawdopodobnie kwestia przynajmniej dekady - podkreślał.
07:18 czwórka 6g 2022_06_02-17-26-01.mp3 Na czym polega technologia 6G i kiedy możliwe będzie jej wprowadzenie? (TOP/Czwórka)
Posłuchaj:
Jak tłumaczył, kolejne generacje systemów łączności dają nam nowe możliwości. - Kiedyś w telefonie pojawił się internet, i to była sieć 2G. Kolejny etap, czyli sieć 3G wprowadziła nową jakość do obsługi stron internetowych i poczty. Myśleliśmy, że to nam wystarczy, ale skonstruowano sieć 4G, która umożliwiła oglądanie seriali i filmów bez pobierania ich z internetu - wspominał Maciej Gajewski. - Być może nie wszystkie możliwości wykorzystania kolejnych sieci jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, ale z pewnością damy radę je zagospodarować - powiedział.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Jan Olejniczak
Materiał: Mateusz Kulik
Data emisji: 02.06.2022
Godzina emisji: 17.24
kd