- Z jednej strony branża IT jest świetnie dofinansowana, a zarobki ludzi, którzy w niej pracują bywają imponujące. Jednak są oni bardzo narażeni na wypalenie zawodowe, to specyfika tej pracy - tłumaczyła gość Czwórki. Jak podkreślała, stereotypowy informatyk to "singiel, introwertyk, który pije słodkie napoje, zajada się przekąskami, a jego życie towarzyskie odbywa się głównie w sieci". - To nieprawda, w tej branży pracują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ludzie o różnych osobowościach i przede wszystkim o zróżnicowanych potrzebach - podkreślała.
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. To niezwykle groźna choroba cywilizacyjna, która potrafi odebrać chęć do życia, a nawet samo życie. Chorują na nią nie tylko dorośli, ale także dzieci. Zdaniem psychiatrów najskuteczniejszą metodą leczenia depresji jest połączenie farmakologii i psychoterapii.
Posłuchaj także:
Niedawno ukazał się raport "Dwie strony medalu. Dynamiczna branża IT a zdrowie psychiczne", z którego wynika, że w tej dziedzinie lęk przed depresją jest w pierwszej dziesiątce obaw, wymienianych przez pracowników. Tuż przed nim uplasował się "silny stres". - Dlatego doceniamy to, że pracodawca - poza podstawowym pakietem medycznym - oferuje nam wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Wielu ludzi chce porozmawiać o swoich problemach, a wydaje im się, że nie mają do kogo się zwrócić i z kim się dzielić tymi emocjami - mówiła Katarzyna Gryzło.
11:41 czwórka depresja_PR4_AAC 2023_02_20-17-13-02.mp3 Zagrożenia, które czyhają na pracowników branży IT - samotność i wypalenie zawodowe (TOP/Czwórka)
Jak tłumaczyła gość Czwórki, "owocowe czwartki", czyli znane przed pandemią benefity, które pracodawcy oferują zatrudnionym, odchodzą do lamusa. - Rynek dynamicznie się zmienia, więc chcemy otrzymywać to, co rzeczywiście jest nam potrzebne. Pracodawcy interesują się zdrowiem psychicznym pracowników, bo widzą, że ono realnie przekłada się na funkcjonowanie i wyniki finansowe całej firmy. Ludzie, którzy są zadowoleni z życia, po prostu rzadziej biorą zwolnienia, pracują bardziej efektywnie - tłumaczyła.
Gdzie szukać pomocy?
116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
121 212 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Katarzyna Gryzło (ekspert CEO HearMe & Emplomind)
Data emisji: 20.02.2023
Godzina emisji: 18.15
kd