Matura i czas rekrutacji na wyższe uczelnie już za moment. To ostatnie dni, by wybrać wymarzony kierunek studiów. Czwórkowi goście przekonują, by iść za marzeniami i nie bać się ich realizować.
- Matura to było straszliwie stresujące przeżycie - mówi Marta Prokurat, studentka Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. - Okazało się, że nie ma się czego bać, nie jest to jedyny wyznacznik naszej wiedzy - dodaje. - Za maturą stoi wybór studiów, trzeba uwierzyć w siebie, w swoje możliwości, dać z siebie wszystko - podpowiada Ola Juszczak, studenta na Wydziale Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej.
Idąc na studia - spełniaj marzenia
Marta i Ola po maturze wybrały uczelnie techniczne. Udało im się też zakwalifikować do projektu Inżynierki 4.0. dla studentek uczelni technicznych.
- Założenia tego programu są dość proste, choć jednak nieoczywiste, biorąc pod uwagę to, jak niewiele dziewczyn wciąż decyduje się na studia na uczelniach technicznych - mówi Marta Benedyczak, menadżer ds. komunikacji, promuje programy edukacyjne m.in. Inżynierki 4.0 czy konkurs o nagrodę naukowa Simensa i Politechniki Warszawskiej. - Założeniem programu Inżynierki 4.0 jest utwierdzenie młodych kobiet w tym, że wybrały dobrze, bo studia to jedno, ale robimy je po to, by później odnosić sukcesy i cieszyć się naprawdę fajną pracą zawodową - dodaje.
W tym roku miała miejsce już 5. odsłona projektu w którym udział wzięło 30 dziewczyn z całej Polski, dziewczyn, które zastanawiają się, jak ich przyszłość zawodowa w świecie inżynierii i nowych technologii może wyglądać.
15:28 czwórka top 20.04.2023.mp3 O programie Inżynierki 4.0 opowiadają jego uczestniczki i przedstawicielka organizatora (TOP -Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
- Ja wybrałam uczelnie techniczną przez zamiłowanie do nauk ścisłych: matematyki i chemii - zdradza Marta Prokurat. - Nie ukrywam, że było to wyłamanie się ze schematu typowego "biochema". Wiele osób z mojej klasy poszło na medycynę i kierunki okołomedyczne. Ja jednak lubię wyzwania i zdecydowanie mogę powiedzieć, po 3,5 roku studiów, że to było bardzo duże wyzwanie. Wiedziałam jednak, że chcę robić w życiu coś niestandardowego.
Ola Juszczak studia na Politechnice wybrała kierując się ciekawością do szeroko rozumianej techniki, nauki, nowych technologii. - Gdy oglądałam programy studiów wiedziałam, że będzie to też naukowe wyzwanie - podkreśla. - Po latach na uczelni mogę stwierdzić, że było warto.
Inżynierki 4.0 to dwa intensywne dni, wypełnione spotkaniami i warsztatami po brzegi. - Nam zależy bardzo, żeby ten program był bardzo praktyczny - podkreśla Marta Benedyczak. - Chcemy, żeby nie były to tylko rozmowy i spotkania z osobami z branży technicznej, inżynierskiej, ale też żeby dziewczyny mogły dotknąć technologii. Stawiamy na praktyczne spotkania z technologią, ale też na spotkania z kobietami, które w branżach technologicznych odnoszą sukcesy - dodaje.
Co dają Inżynierki 4.0?
Studentki, które wzięły udział w piątej odsłonie projektu Inżynierki 4.0 zdradzają, że dał on im siłę, potężną dawkę inspiracji i motywacji, nauczył pracy w zespole, pokazał ogrom możliwości jakie daje branża techniczna, zaprezentował szerokie perspektywy. - Ten program dał mi szersze spojrzenie, pokazał, że mogę wybierać, mam takie możliwości i nie powinnam się tego bać - podkreśla Marta Prokurat.
W przyszłym roku odbędzie się 6. odsłona projektu. Już w ostatnich miesiącach 2023 roku możemy wypatrywać ogłoszeń o starcie programu. Rekrutacja polega na napisaniu pracy na zadany temat, która później będzie oceniona przez profesjonalistów. Na tej podstawie dziewczyny z uczelni technicznych mogą dostać się do projektu Inżynierki 4.0.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Jeremi Angowski
Goście: Marta Benedyczak (menadżer ds. komunikacji, promuje programy edukacyjne m.in. Inżynierki 4.0), Marta Prokurat (Studentka Politechniki Warszawskiej), Ola Juszczak (studentka Politechniki Wrocławskiej)
Data emisji: 20.04.2023
Godzina emisji: 17.13
pj