Igor Walaszek, czyli Igo, zaskakuje nas od stycznia, gdy opublikował swój pierwszy singiel "Helena" i rozpoczął solową karierę (wcześniej był związany m.in. z projektem Bass Astral X Igo).
W każdej z trzech swoich piosenek Igo porusza ważne tematy, pierwsza poświęcona była jego córce, "Brudas" to kontra dla typowej piosenki miłosnej, trzeci singiel dotyczy zaś problemu hejtu.
- Gdy powstawała piosenka "To też o Tobie" to miała być wyśpiewana wspólnie z zespołem Kwiat Jabłoni. Oni przyjechali do mnie, zrobiliśmy ten numer, ale przez natłok pracy nie było jak i kiedy tego dokończyć. Dokończyliśmy sami - zdradza Igo. - Chciałem, żeby ten kawałek był o czymś. W naszych czasach mamy taki problem, że większość piosenek, które wychodzi, jest o niczym. Chciałbym, żeby te, które wydaję, miały choć przez chwilę zapis takiej głębszej emocji. Postanowiłem poruszyć jakiś problem. Problem hejtu taki jest. Dotyka nasz wszystkich bez wyjątku, na całym świecie - dodaje.
Igo przyznaje, że i jego dotknął hejt, choć z pewnością nie z taką mocą, jak dotyka innych artystów czy polityków. - Doświadczenie hejtu jest przykre, bolesne. To nie jest ok, gdy ocenia mnie ktoś, kto mnie nie zna, nie wie jakimi zasadami się kieruję, co sobą reprezentuję - opowiada Igo. - Najgorsze jest to, że robiąc coś takiego wszyscy się znieczulamy. Za jakiś czas będziemy odporni na wszystko. A chodzi o to, żeby się nawzajem szanować i pamiętać, jaką siłę mają słowa - dodaje.
Damian Sikorski podkreśla, że taka też jest rola muzyki. Przypomina, że od lat artyści wychodzą na scenę, by głosić prawdę i mówić o rzeczach ważnych.
14:26 czwórka stacja kultura 05.07.2022 11.15.18 11.29.44.mp3 Igo opowiada o swoim najnowszym singlu "To też o Tobie" i akcji "Hejt może zabić" (Stacja Kultura/Czwórka)
Najnowszy utwór Igo rozpoczyna też kampanię "Hejt może zabić", która jasno przeciwstawia się nienawiści w wirtualnym i realnym świecie.
Słowa i muzykę "To też o Tobie" mocno wspiera też klip w reżyserii Piotra Onopy, który w metaforyczny sposób przedstawia, co może spotkać osoby, które dotyka hejt.
- Zgłosiliśmy się do Piotra z moim pomysłem, żeby coś powtarzało się w kółko. Żeby zdarzenie było niemal takie samo, ale działo się "bardziej" - zdradza artysta.
źr. IGO - To też o Tobie/Iglo Record
- Stwierdziliśmy, że idziemy krok dalej. Skoro jest piosenka, która mówi więcej, to postanowiliśmy spróbować też zrobić akcję społeczną, która może otworzy ludziom oczy na to, że w momencie, gdy obrażają, to po drugiej stronie komputera jest żywa istota, która może sobie z tym nie poradzić - opowiada Igo. - Chciałbym zrobić akcję, w której artyści, lekarze, politycy i inni będą mogli wypowiedzieć się, w jaki sposób ich dotyka hejt, jak na nich wpływa, jak się potem czują - dodaje.
Wszystkie wypowiedzi mają być umieszczane na stronie "Hejt może zabić". Każdy z nas będzie mógł tam wejść, przeczytać to i zastanowić się, czy sami byśmy chcieli się tak czuć, być tak traktowanym. Nie chodzi o to, żeby nie wyrażać swego zdania, ale o to, by dzielić się nim w przyjemny, konstruktywny sposób.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Damian Sikorski
Data emisji: 05.07.2022
Godzina emisji: 11.15
pj