Relikwie. Oznaka potęgi i składowa wiary

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 10:00
Dla jednych eksponowanie kości czy kropel krwi jest zwyczajem makabrycznym, dla innych - składową wiary. Skąd wziął się i jak dawny jest kult relikwii?
Audio
  • Prof. Anna Zajchowska-Bołtromiuk opowiada o kulcie relikwii (Czwórka/Zaklinacze czasu)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Zwiebackesser/Shutterstock.com

Czytaj także
pixabay modlitwa religia 1200.jpg
Kobiety w Kościele - historia wielkiego przemilczenia

Trudno wskazać jeden moment dziejowy, w którym narodził się ten kult. Wszystko zaczęło się od pierwszych świętych męczenników chrześcijańskich i zwyczaju odwiedzania ich grobów, w rocznicę ich śmierci. - Zwyczaj dzielenia ciał świętych zaczyna się mniej więcej od VI wieku. Wtedy też pojawiają się pierwsze praktyki wydobywania ciał z ziemi i przenoszenia do kościołów - mówi prof. Anna Zajchowska-Bołtromiuk.

Popyt na relikwie

Poza ciałami świętych za relikwie uchodziły również przedmioty przez świętych używane, czy przedmioty należące do Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. A także te, które relikwii dotykały. Relikwie mogły być I, II lub III stopnia. - Ta wielopoziomowość ma swoje źródło w historii i wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na relikwie oraz z niechęcią właścicieli "właściwych" relikwii do dzielenia się nimi - wyjaśnia gość Czwórki.  

Prawo do "świętej kradzieży"

Kupno relikwii było ryzykownym sposobem ich pozyskiwania. Lepszym, choć niezgodnym z prawem była... kradzież. - W średniowieczu istniał zwyczaj "świętej kradzieży", która uzyskiwała nadprzyrodzoną sankcję za zwyczaj ze strony samego świętego - opowiada rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Tak zdarzyło się m.in. w Wenecji, która nie była zadowolona ze świętego Teodora i postanowiła wykraść relikwie świętego Marka, do dziś patrona miasta - dodaje.

Jakie są najbardziej znane polskie relikwie? Co ustalili naukowcy badający Całun Turyński? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.      

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość audycji: prof. Anna Zajchowska-Bołtromiuk (Instytut Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 4.01.2020

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Marcin Luter. Kim był ojciec reformacji?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 15:50
W 1517 roku na drzwiach katedry w Wittenberdze zaprezentował 95 tez potępiających praktykę sprzedaży odpustów. - Marcin Luter odkrył, że odpowiedzią na pytanie "jak mogę być zbawiony" jest osoba Jezusa Chrystusa, który darmo daje zbawienie - wyjaśnia dr Jerzy Sojka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Camino - najpiękniejsza droga Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:00
Nazywana jest "najpiękniejszą drogą Europy" i Dobrą Drogą, czyli Buen Camino. Nie ma jednej trasy, ma jeden cel - katedrę św. Jakuba w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.
rozwiń zwiń