22 lipca. "Święto czekolady oparte na kłamstwie"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 16:40
22 lipca 1944 roku Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego wydał odezwę do narodu. - Manifest PKWN miał przedstawiać komunistyczną wizję przyszłości Polski. Rok później uczczono ten dzień świętem upamiętniającym odrodzenie niepodległego państwa polskiego. A to w szystko w oparciu o kłamstwo - opowiada reporter historyczny Piotr Lipiński.
Audio
  • 22 lipca - jak w PRL-u uczczono Manifest PKWN? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Warszawa - 1949 rok. W dniu 5. rocznicy uchwalenia Manifestu PKWN otwarto Trasę W-Z. Nz. widok w kierunku zachodnim od ul. Miodowej, nad tunelem drogowo-tramwajowym trasy. W głębi klasztor oo. Kapucynów i gmach Wydziału Hipotecznego Sądu Okręgowego (Hipoteka) przy ulicy Kapucyńskiej
Warszawa - 1949 rok. W dniu 5. rocznicy uchwalenia Manifestu PKWN otwarto Trasę W-Z. Nz. widok w kierunku zachodnim od ul. Miodowej, nad tunelem drogowo-tramwajowym trasy. W głębi klasztor oo. Kapucynów i gmach Wydziału Hipotecznego Sądu Okręgowego (Hipoteka) przy ulicy KapucyńskiejFoto: PAP/PAP

Piotr Lipiński Święto Manifestu PKWN szybko zostało przygniecione ciężarem gatunkowym 1 maja. Pochody były ważniejsze, bardziej widowiskowe. A 22 lipca był trochę udawany. Właściwie pamiętała o nim tylko władza

Dokument okazał się być jednak przykładem długo ukrywanego kłamstwa historycznego. - Miał być rzekomo wydany w Chełmie, a w rzeczywistości został opublikowany w Moskwie. Miał być podpisany przez Krajową Radę Narodową, tymczasem organ ten nie miał pojęcia, że jego delegaci w Moskwie podpisują dokument. Dowiedzieli się słuchając radzieckiego radia - wyjaśnia gość Czwórki.

Jak zareagowali na to Władysław Gomułka i Bolesław Bierut? Dlaczego 22 lipca w PRL stał się "świętem czekolady"? I jak hucznie obchodzono ten dzień? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Czytaj także
tysiąclatka 1200 pap.jpg
Tysiąclatki. Szkoły "ku czci i na wszelki wypadek"

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Piotr Lipiński (reporter historyczny)

Data emisji: 22.07.2017

Godzina emisji: 14.08

kul/bch

Czytaj także

Życie na kartki, czyli shopping w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:40
Garnitury do trumny, obrączki, buty, papier toaletowy, paliwo oraz żywność to tylko część towarów, które w PRL-u można było kupić na kartki. - System reglamentacji towarów miał olbrzymi wpływ na zacieśnianie stosunków międzyludzkich. O takiej integracji nie mamy dziś co marzyć - opowiada Rafał Patla, współtwórca muzeum "Czar PRL-u".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dewizy. "Bilet do świata luksusu"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 10:50
- W sklepach dewizowych, w których za zakupy płaciło się walutą obcą, można było kupić dobra luksusowe i namiastkę Zachodu w szarej rzeczywistości PRL-u - opowiada Adrian Sobieszczański.
rozwiń zwiń