Dwa Teatry 2022. Maciej Kubera: słuchowisko pobudza wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 10:05
Trwa XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Zamość 2022. Twórcy radiowi i telewizyjni dostarczają uczestnikom imprezy niezapomnianych wrażeń. Maciej Kubera, reżyser dźwięku w Teatrze Polskiego Radia, opowiada o czarującej formie słuchowisk. 
Maciej Kubera i Marta Zinkiewicz na festiwalu Dwa Teatry 2022
Maciej Kubera i Marta Zinkiewicz na festiwalu Dwa Teatry 2022Foto: Cezary Piwowarski/PR

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to wyjątkowe, magiczne spotkanie. To święto spektakli radiowych i telewizyjnych oraz ich twórców. Jego najważniejszym wydarzeniem jest konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w 2021 roku. Laureatów poznamy na uroczystej gali 13 czerwca w Zamościu.

Na festiwalu "Dwa Teatry" wybrzmiało już większość konkursowych radiowych słuchowisk, wśród nich cztery, przy których współpracował Maciej Kubera, reżyser dźwięku w Teatrze Polskiego Radia. 

- Do tej pory zostało przedstawionych bardzo wiele ciekawych słuchowisk, moje cztery już wybrzmiały - opowiada rozmówca Marty Zinkiewicz. - Jedno z nich to "Pora gniewu", w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Słuchowisko powstało na podstawie jedynego i niedokończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kolejnym jest "Jeden Krok" Krzysztofa Bizio, w reżyserii Kamila Marii Banasika, czy "Lem. Alterbiografia" wymyślona przez Marka Kochana i przez niego wyreżyserowana. Wśród wielu propozycji odnalazłem bardzo ciekawe, nagrane w technice binauralnej przez Andrzeja Brzoskę, reżyserowane przez Dariusza Błaszczyka słuchowisko "Krakus" Norwida

POSŁUCHAJ WSZYSTKICH KONKURSOWYCH SŁUCHOWISK >>>

YouTube/Program 2 Polskiego Radia

- Praca przy słuchowiskach to jest zawsze twórcza przyjemność i duże wyzwanie - mówi Maciej Kubera. - Wiadomo, że muszę zapanować nad warstwą dźwiękową, ale nie jestem zamknięty w swojej komórce i nie czaruję samodzielnie. Pomagają mi aktorzy, reżyser, ja tak samo pomagam im - podkreśla. - Musimy się wszyscy ze sobą komunikować, musimy zadbać o realizm, a czasem o sytuacje nierealne. 


Posłuchaj
03:32 czwórka artystyczny wybieg 12.06.2022.mp3 Maciej Kubera, reżyser dźwięku Teatru Polskiego Radia, opowiada o festiwalu "Dwa Teatry" i czarze słuchowisk radiowych (Artystyczny wybieg/Czwórka)

 

Praca i panowanie nad słuchowiskiem wymaga dużej wyobraźni. Cały zespół dba o kształt dzieła. Wszystko zaczyna się od wyobrażeń o tym, jak jego członkowie chcą, żeby to brzmiało. Maciej Kubera zaznacza jednak, że wszystko weryfikowane jest podczas pracy, bo różne rzeczy wychodzą w tzw. praniu. 

Czwórkowy rozmówca ze słuchowiskami związany jest od wielu lat. Właśnie z tą radiową formą zdecydował się zostać na dłużej. - Sam bardzo lubię słuchać muzyki, w dzieciństwie słuchałem dużo słuchowisk dziecięcych z kaset magnetofonowych, czasem z płyt winylowych - wspomina. - Słuchowisko to forma, która pobudza wyobraźnię, jest tam i słowo, i muzyka. To słowo też działa muzycznie, ma swój rytm, czaruje nas, opowiada historię. Zawsze lubiłem i słuchać historii i opowiadać je - dodaje. 

XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"- Zamość 2022 trwa od 10 do 13 czerwca. 


Youtube/ Polskie Radio/ "Dwa Teatry" | 10-13.06.2022 | XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 12.06.2022

Godzina emisji: 15.15

pj/mat.pras.

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy


Czytaj także

"Nic nie zastąpi żywej postaci przy mikrofonie". Andrzej Mastalerz z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 22:00
– Technologia się zmienia, natomiast nic nie zastąpi żywej postaci, która stoi przy mikrofonie i robi wszystko, żeby dla słuchacza na chwilę świat zatrzymał się w miejscu – mówił w audycji "Trójka przed południem" Andrzej Mastalerz, którego aktor głosu możemy słuchać w niezliczonych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Artysta podczas rozpoczynającego się już w 10 czerwca 21. Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 zostanie uhonorowany Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa Teatry". Dorota Landowska: "Monodram to dobry materiał treningowy"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 19:36
Kilkanaście spektakli, rozmowy z aktorami i reżyserami. To tylko część wydarzeń, które zaplanowano w ramach 21. Festiwalu "Dwa Teatry". Do Zamościa przyjechało wielu wybitnych artystów. Wśród nich Dorota Landowska, która zaprezentowała swój monodram. - To bardzo dobry materiał treningowy dla każdego aktora - przekonuje. 
rozwiń zwiń