Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) prowadzi rejestr nazwany "Czerwoną księgą gatunków zagrożonych". Zestawiając te dane z szacunkami ONZ dotyczących bioróżnorodności możemy uzyskać pełny, choć alarmujący obraz sytuacji. Z danych WWF wynika, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58 procent. Zagrożonych wyginięciem jest 61 tysięcy gatunków.
- Straciliśmy ponad 60 procent populacji kręgowców, podobnie wygląda sytuacja zwierząt żyjących w słodkich wodach. Przekształcamy rzeki, osuszamy bagna, eksploatujemy dotąd niedostępne, dzikie tereny, a głównym czynnikiem wymierania zwierząt jest systematyczne odbieranie im miejsca do życia. Z każdym rokiem będzie gorzej, bo ludzi ciągle przybywa - tłumaczyła Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik WWF Polska.
Co zrobić, by powstrzymać tę sytuację? Jak mówiła ekspert w studiu Czwórki musimy zacząć od rozwiązania problemów ludzi. - By w mniejszym stopniu eksploatować ziemię musimy pomyśleć o tym, by bardziej sprawiedliwie dzielić dobra wśród ludzi. Musimy przestać konsumować ponad miarę.
Które gatunki są najbardziej zagrożone? W jaki sposób możemy realnie przyczynić się do ochrony zagrożonych wyginięciem zwierząt? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.
Powróciliśmy też do Krakowa na akcję "Ekoiści", ekologiczne spotkania Czwórki z naukowcami i aktywistami. Ostatnie spotkanie odbyło się w piątek (29 listopada).
***
Tytuł audycji: "Ratujemy świat"
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Katarzyna Karpa-Świderek (rzecznik WWF Polska)
Data emisji: 3.12.2019
Godzina emisji: 14.18
ac/kd