Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"
Mail od kuzyna, który chce nam przekazać milionowy spadek, czy wyłudzanie danych przez SMS-y - to przeżytek. Na rynku oszustw króluje dziś spoofing, czyli metoda, przez którą stracić możemy oszczędności całego życia. - Na przestrzeni ostatnich lat złodzieje zmienili swój sposób działania i wykorzystując okres pandemii, przenieśli się do sieci. Konsumenci także wykorzystują internet do robienia zakupów, a nawet załatwiania spraw urzędowych - tłumaczył podkomisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji. I w tym wirtualnym środowisku te dwie grupy właśnie się spotykają.
08:56 spoofing 2021_11_03-06-13-54.mp3 Na czym polega spoofing i jak się przed nim ustrzec? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Marcin Kubicki z magazynu "T3", spoofing jest zjawiskiem stosunkowo nowym. - Wyrósł dzięki szybkiemu rozwojowi nowych technologii i polega na podszywaniu się pod inne osoby w kontakcie telefonicznym - tłumaczył ekspert.
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe
Zobacz także:
Spoofing polega na wykorzystaniu oprogramowania komputerowego do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia. W praktyce wygląda to tak: gdy dzwoni nasz smartfon, na wyświetlaczu zobaczymy nazwę na przykład naszego banku, operatora sieci telefonicznej albo urzędu właściwego dla okolicy, w której mieszkamy. - Tak naprawdę pod tą nazwą kryje się zupełnie inny numer - przestępcy, który chce ukraść nasze pieniądze, wykraść nasze dane osobowe, skłonić nas do wykonania przelewu albo odpowiedzenia na przeróżne pytania - tłumaczył Marcin Kubicki.
Sprawdź także:
- Oszuści mogą podszywać się pod jakikolwiek numer, także policji. A jeśli zobaczymy na wyświetlaczu numer policji albo banku, będziemy przekonani, że z przedstawicielem tej instytucji rozmawiamy, więc jest to niezwykle niebezpieczny proceder, a przy tym równie trudny do wykrycia - tłumaczył Mariusz Kurczyk. Jak rozpoznać spoofing? - Policja nie zadzwoni do nas z numeru 997 i po prostu trzeba to wiedzieć - podkreślał ekspert.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę