Zeroemisyjne domy już za kilka lat. Będzie ekologiczne budownictwo?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 14:54
- Budownictwo energooszczędne ma w naszym kraju szanse powodzenia - oceniał w rozmowie z Czwórką prof. Krzysztof Zieliński z Politechniki Poznańskiej.
Jak będą wyglądały nowoczesne budynki?
Jak będą wyglądały nowoczesne budynki?Foto: shutterstock/ PIXEL to the PEOPLE

- Komisja Europejska postanowiła, że od 2028 roku wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne - przyjazne środowisku. Zbiega się to w czasie z pracami nad wprowadzaniem klasyfikacji podobnej do tej w sprzedawanym sprzęcie AGD - wyliczał dziennikarz Czwórki Szymon Majchrzak. Budynki będą musiały spełnić szereg kryteriów, wśród których znajdą się m.in. ekologiczne źródła energii, rekuperacja i szczelność.

Nowe bloki otrzymają więc klasę: od A+ do G. Im mniej spełnionych kryteriów, tym gorsza klasa gmachu. - To mają być zalecenia, a nie obowiązek - podkreślał prof. Krzysztof Zieliński z Politechniki Poznańskiej. Podobnie działa jeden z nowych budynków tej uczelni, Wydział Architektury, zasilany energią z paneli fotowoltaicznych. - Emisja CO2 jest niezwykle niska, praktycznie w ogóle jej nie ma - mówił prof. Krzysztof Zieliński. 

Posłuchaj
04:14 _PR4_AAC 2023_02_23-07-13-41.mp3 Jak będzie wyglądać budownictwo przyszłości? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak tłumaczył, budowa niskoemisyjnych budynków to przyszłościowa inwestycja, choć początkowo najprawdopodobniej - jako konsumenci - zapłacimy więcej. - Musimy dbać m.in. o parametry termiczne przyszłych budynków. W osiedlach budowanych dzisiaj zakłada się, że za 10-15 lat i tak w danym gmachu będzie remont - podkreślał ekspert.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał reporterski: Szymon Majchrzak

Data emisji: 22.02.2023

Godzina emisji: 7.15

kd

Czytaj także

Green filming - trend eko na planie filmowym

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 12:38
Produkcje filmowe to nie tylko doskonały scenariusz, sprawny operator i jako efekt końcowy - film. To także praca setek ludzi, plany zdjęciowe i ślad węglowy, który pozostawiają. Dlatego coraz częściej mówi się o green filmingu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec z psimi alergiami. Naszych pupili uratuje karma z owadów?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:51
Polscy naukowcy opracowują karmę z owadów dla psów. Wykorzystują do tego mącznika młynarka. Takie pożywienie ma pozwolić psom rozprawić się z alergiami, ale też niesie wymierne korzyści ekologiczne dla planety. 
rozwiń zwiń