Organizatorem gry Index Investment Challenge jest Koło Naukowe Rynku Kapitałowego Index. W tym roku mamy do czynienia z 6. odsłoną tej zabawy. Grać można na komputerze i smartfonie. W każdej chwili można śledzić i kontrolować zmiany. Studenci oraz Koła Naukowe z całej Polski rywalizują między sobą, inwestując wirtualne środki w akcje, kontrakty terminowe czy ETF-y. Najwyższa zagregowana stopa zwrotu zapewnia tytuł zwycięzcy.
- Nasz projekt polega na zachęceniu studentów do próbowania swoich sił w inwestowaniu - mówi Maria Kudeł, prezeska Koła Naukowego Rynku Kapitałowego Index. - Dwa miesiące rozgrywki rozpoczęły się w kwietniu. Gracze mogą inwestować w akcje na GPW oraz kontrakty terminowe. Pod koniec jest gala finałowa, w tym roku już 2 czerwca. Tego dnia dziesięciu najlepszych uczestników zmierzy się z inwestowaniem w ciągu jednego dnia, w sali notowań na GPW. Zostanie wyłoniony najlepszy inwestor i wręczone nagrody, a wśród nich staż w GPW, nagrody pieniężne i rzeczowe - dodaje.
Inwestujesz i nie tracisz swoich pieniędzy
Każdy gracz na starcie otrzymuje 20 tysięcy wirtualnych pieniędzy. Inwestujemy w grze w bezpiecznej formie. Możemy poznać świat giełdy w formie, która pozwala nie stracić. - Nie tracimy własnych pieniędzy. Możemy wypróbować różne strategie: zainwestować krótkoterminowo, w pozycje długie, krótkie. Możemy próbować łączyć informacje, które dzieją się na świecie, a mamy teraz bardzo intensywny okres wydarzeń - opowiada gość Mateusza Kulika. - Od 6 lat kontynuujemy ten projekt i chcemy, żeby to była nauka przez praktykę. Końcówka każdej rozgrywki jest emocjonująca, a czołówka zawodników dynamicznie się zmienia - dodaje.
Konkurs okiem uczestnika
W tym roku na udział w konkursie Index Investment Challenge zdecydowała się Klaudia Walanus. - Przyznam, że nie jest łatwo. Na giełdzie jest tanio i może być coraz taniej. Konkurs nie należy do najprostszych. Jest bardzo ciekawie - przyznaje. - Na wirtualnych pieniądzach można poćwiczyć, jak wygląda inwestowanie. To fajne, bardzo uczące doświadczenie - dodaje.
Czytaj także:
Pierwsze pieniądze w rozgrywce Klaudia postawiła na Lotos, nie dywersyfikowała portfela. Zyskała dobrą stopę zwrotu. Potem zdecydowałam się na PZU i CD Projekt, który - jak się okazało - maleje. - Strategia jakaś była, ale jaki będzie efekt, zobaczymy na końcu - mówi.
Uczestniczka konkursu zwraca uwagę, że te zawody uczą graczy jak zachowywać się na giełdzie, jak zauważać błędy, jak nie działać posługując się "efektem potwierdzania", jak działają rynki kapitałowe i jak robić transakcje. - Obok nauki na pewno motywuje rywalizacja i nagrody - dodaje.
14:23 czwórka dajesz radę 26.05.2022.mp3 O Index Investment Challenge opowiada organizatorka konkursu i jego uczestnicy (Dajesz radę/Czwórka)
Maciej Ziółkowski, uczestnik i finalista zeszłorocznej odsłony konkursu, uważa, że konkurs trwa dość krótko, ale i z tego można wyciągnąć naukę. - Ze względu na krótki horyzont czasowy nie skupiałem się na inwestowaniu fundamentalnym, długoterminowym, tylko na analizie technicznej - patrzyłem na wykresy, zachowania kupujących i sprzedających. Starałem się podłączać do trendów, starałem się zarobić, spekulowałem - dodaje.
Gość Mateusza Kulika podkreśla edukacyjne walory rozgrywki. - Index Investment Challenge uczy jak podchodzić do rynków finansowych, żeby nie traktować ich jak hazardu. Tu najważniejsze są edukacja i rozumienie instrumentów finansowych - zdradza. - Giełda to dość bezpieczne miejsce na nasze oszczędności i pomnażanie ich - dodaje.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę,
Prowadzi: Mateusz Kulik
Goście: Maria Kudeł (prezeska Koła Naukowego Rynku Kapitałowego Indeks), Klaudia Walanus (uczestniczka tegorocznego konkursu), Maciej Ziółkowski (uczestnik i finalista zeszłorocznej odsłony konkursu)
Data emisji: 26.05.2022
Godzina emisji: 14.13
pj