Co łączy grill z kotletem? Końcówka fleksyjna

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 11:00
W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w Czwórce poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem Maryna Matwiejuk postanowiła sprawdzić, jak deklinuje się grill. 
W cyklu Ojczysty - dodaj do ulubionych zajęliśmy się słowem grill. (zdj. ilustracyjne)
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zajęliśmy się słowem "grill. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock / Roman Samborskyi

Z grillem jest trochę tak jak z kotletem. - Ci, którzy wielbią staranną polszczyznę, mówią "poproszę kotlet" i "pokroić ci kotlet, kochanie?", a ci, którzy hołdują mowie swobodnej i potocznej, powiedzą "proszę kotleta" i "pokroić ci kotleta?". Z grillem jest podobnie - mówi Martyna Matwiejuk.  

W starannej polszczyźnie grill ma biernik równy mianownikowi, w polszczyźnie potocznej - biernik równy dopełniaczowi. Starannie powiemy: "wybrałeś już miejsce na grill?", "rozstaw grill na tarasie" i  "oferujemy duży wybór produktów na grill". Potocznie mówimy raczej: "przynieś kaszankę na grilla" i  "czemuś tak krzywo tego grilla postawił?" - Wybór formy biernika zależy również od znaczenia rzeczownika grill. Jeśli grill oznacza "przyjęcie na świeżym powietrzu połączone z przyrządzaniem potraw na grillu", to biernik ma najczęściej formę równą dopełniaczowi, np. "Monika i Wojtek robią grilla w sobotę, może się wybierzemy?". Zdanie "Monika i Wojtek robią grill w sobotę" byłoby poprawne, jednak brzmiałoby nieco dziwnie - dodaje autorka cyklu. 

Posłuchaj
02:02 CZWÓRKA Majowka z Czworka - ojczysty 03.05.2023.mp3 Idziemy na grill czy na grilla? Sprawdziła to Martyna Matwiejuk (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 03.05.2023

Godzina emisji: 07.35

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA język polski