- Podczas akcji ratunkowej należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i ofiary.
- Nasza pomoc może okazać się potrzebna nie tylko ofiarom poszkodowanym w wypadkach samochodowych.
- Kiedy świadków zdarzenia jest więcej, dobrze wyznaczać konkretne zadania poszczególnym osobom.
- Dobrym zwyczajem jest noszenie przy sobie rękawiczek i maski do sztucznego oddychania.
- Wraz z nastaniem cieplejszych dni zaczynamy chętniej i częściej uprawiać różnego rodzaju sporty. Zaczynamy biegać, jeździć na rolkach czy rowerze - mówi gość Czwórki. - Wówczas też notujemy więcej urazów zarówno w pracy w pogotowiu ratunkowym, jak i na oddziałach SOR.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Kiedy dochodzi do poważniejszego wypadku najczęściej wzywane jest pogotowie i ratownicy medyczni. Jednak do czasu przyjazdu profesjonalnej pomocy, my jako świadkowie zdarzenia także możemy pomóc. Wówczas najważniejszą sprawą jest zadbanie o bezpieczeństwo.
- W takich sytuacjach nasze bezpieczeństwo to podstawa. Musimy unikać sytuacji, że biegnąc z pomocą sami zostaniemy potrąceni. Wtedy zamiast osoby ratującej staniemy się ofiarą tego wypadku - tłumaczy rozmówca Marty Hoppe. - Zawsze ważne jest bezpieczeństwo nasze, świadków i ofiar zdarzenia.
Jak udzielać pierwszej pomocy ofiarom wypadku?
W przypadku wypadku komunikacyjnego należy dobrze zabezpieczyć jego miejsce i dopiero potem przystąpić do działania. Należy pamiętać o wzorowym zatrzymaniu auta, włączeniu świateł awaryjnych, założeniu kamizelki odblaskowej i wystawieniu trójkąta.
- Staramy się chodzić poboczem jezdni, żeby nie narażać pozostałych uczestników ruchu. Jeśli są inni świadkowie wypadku, jest szansa, że do nas dołączą - tłumaczy ratownik. - Podczas udzielania pomocy sprawdzamy, uczestnik zdarzenia jest przytomny i czy oddycha. Jeśli jest potrzebna natychmiastowa pomoc, reanimujemy ofiarę zdarzenia. Jeśli oddycha - układamy w bezpiecznej pozycji i dopiero alarmujemy odpowiednie służby.
Jak zaznacza gość audycji, gdy jest więcej świadków, dobrze, żeby ktoś przejął rolę lidera i podzielił zadania. Jednocześnie jedna osoba może reanimować ofiarę, a druga alarmuje służby ratunkowe.
Zobacz także:
Udzielanie pomocy w środkach komunikacji miejskiej
- Jeśli zdarzenie ma miejsce w autobusie i musimy udzielić pomocy też musimy zadbać o bezpieczeństwo. Wzywamy kierowcę do zatrzymania pojazdu. Jeśli jest tłoczno robimy sobie dużo miejsca, prosząc innych pasażerów, żeby wyszli - zaznacza Damian Walas. - Następnie wchodzi standardowy algorytm pierwszej pomocy. Dla naszego bezpieczeństwa dobrze mieć odpowiedni zestaw ratunkowy. Można kupić sobie breloczek z rękawiczkami jednorazowymi czy też z maseczką do sztucznego oddychania. To jest fajny gadżet, który możemy sobie przyczepić do kluczy, a jednocześnie w podbramkowych sytuacjach dbamy o także o nasz komfort osobisty.
20:50 Czwórka/Czwórka do piątej - ratownik medyczny 03.082023.mp3 Damian Walas, ratownik medyczny o bezpieczeństwie w trakcie udzielana pierwszej pomocy (Czwórka do piątej/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Damian Walas (ratownik medyczny)
Data emisji: 03.08.2023
Godzina emisji: 14.15
aw