Czy gamedev jest dla humanistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 14:10
Przyjęło się, że programowaniem gier komputerowych wiążemy absolwentów kierunków ścisłych. Okazuje się, że i humaniści maja tu jednak coś do powiedzenia. 
Czy w świecie tworzenia gier komputerowych jest miejsce dla humanistów?
Czy w świecie tworzenia gier komputerowych jest miejsce dla humanistów?Foto: Anton27/shutterstock.com

Wtorek rozpoczniemy tradycyjnie od cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych. Tym razem Martyna Matwiejuk opowie nam o słowie "kasza". Kasza była niegdyś jednym z podstawowych pokarmów Słowian, o czym świadczy ogólnosłowiański zasięg nazwy. Kaszą nasi przodkowie nazywali najpierw potrawę z krup, czyli grubo zmielonych ziaren zbóż, a dopiero potem także same surowe, pokruszone ziarna. 

Po 8.15 naszym gościem będzie Maria Borys-Piątkowska, doktorantka wydziału Filologii Angielskiej UW, scenarzystka gier wideo. Wraz z nią wyruszymy w świat tworzenie gier komputerowych. Sprawdzimy czy w  gamedevie jest miejsce dla humanistów? Jak odnajdą się w branży gier absolwenci filologii, psychologii czy filozofii, wszyscy ci, którzy nie mają ścisłego umysłu, ani doświadczenia w programowaniu?

O poranku, tuż po 9.15 odwiedzi nas też drugi gość - Jędrzej Józefowicz z Zaniemyskiego Festiwalu Podróżników. Zaprosi nas na festiwal, a przede wszystkim opowie o swojej drodze od widza festiwali podróżniczych, przez podróżnika do organizatora jednego z takich wydarzeń. 

Martyna Ogonek sprawdzi też jakie zawody nie są zagrożone przez AI. Okazuje się, że niemal co trzecia firma w Polsce zwolniła kogoś w ostatnich 12 miesiącach po wdrożeniu AI oraz automatyzacji - pokazują to dane z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service. Są jednak zawody, które nie są zagrożone. Należą do nich m.in. lekarze, inżynierowie, pracownicy sprzątający, ale też fryzjerzy czy artyści.

W audycji zapraszamy również na serwis sportowy i serwis kulturalny. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (28.11) o godz. 7.00 zaprasza Marta Hoppe

pj/ans