Akcja "Bloków" rozgrywa się na osiedlu mieszkaniowym pełnym budynków "z wielkiej płyty". Jak tłumaczą twórcy, gra powstała, żeby uświadomić innych, jak istotną funkcję pełni kolorystyka budynków. "Bloki" mają być także zachętą do refleksji nad otaczającą nas przestrzenią. Po godz. 8.00 w studiu Czwórki pojawią się Bartek Seifert – autor gry "Bloki" oraz Milena Stryjewska, koordynatorka z Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Po godz. 9.00 - razem z Ulą Lis, studentką Politechniki Warszawskiej i członkinią Parlamentu Studentów RP - przyjrzymy się raportowi "Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce", z którego wynika, że polskie uczelnie zyskują popularność - studiuje na nich ponad 102 000 studentów z ponad 180 krajów świata. Od ubiegłego roku akademickiego ich liczba wzrosła aż o 16 000 osób. Jednymi z najpopularniejszych wśród nich kierunków są informatyka i zarządzanie. I to do nich skierowany jest konkurs Fundacji Perspektywy, który nagradza wyróżniających się studentów zagranicznych tytułem "Interstudenta". Zgłoszenia można nadsyłać do 8 grudnia.
W audycji sprawdzimy także, jak będzie wyglądał wagon przyszłości. Stonowane kolory, naturalne materiały, minimalizm. Dwuosobowe kuszetki z osobną łazienką i miejscem do pracy lub nowoczesne kapsuły, w których można się schować i wygodnie przespać podróż. Takie przedziały kolejowe zaprojektowali studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, a którymi spotkał się Szymon Majchrzak.
W cyklu "Ojczysty – dodaj do ulubionych" Martyna Matwiejuk opowie o najprzyjemniejszym świątecznym prezencie, czyli niespodziance. Wyraz ten pojawił się w literaturze dopiero w XIX w, a pochodzi od słowa niespodziany.
***
Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (05.12) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.
kul