WOŚP 2024. Poruszające licytacje i niezwykli wolontariusze

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 11:10
Wielkimi krokami zbliża się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznej akcji to "Płuca po pandemii". Reporterzy Czwórki Jędrzej Rosiewicz i Szymon Majchrzak opowiadają o niezwykłej licytacji i wolontariuszach, którzy pojawią się na ulicach Poznania. 
WOŚP 2024 - trwają licytacje w internecie
WOŚP 2024 - trwają licytacje w internecieFoto: shutterstock/Anna Gawlik.
  • W niedzielę, 28 stycznia 2024 roku, odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  • Hasło tegorocznego finału to "Płuca po pandemii".
  • Wydarzenia finału WOŚP odbędą się w całej Polsce i wielu miejscach na świecie.

W wielu miastach Polski i za granicą trwają przygotowania do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia. W tym roku odbywa się on pod hasłem "Płuca po pandemii”. Celem zbiórki jest zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Jak co roku wiele osób i środowisk wspiera zbiórkę na rzecz WOŚP. Orkiestra przez cały czas gra, a w internecie można licytować przedmioty, wydarzenia, atrakcje czy spotkania wystawione na rzecz wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

WOŚP 2024 - licytacja z poruszającą historią

Na jednej z takich aukcji można wylicytować 15-centymetrowy, zardzewiały drut kolczasty. To jednak nie taki zwykły drut, który można kupić w pierwszym lepszym sklepie budowlanym. Pochodzi bowiem z jednego z najbardziej niedostępnych i niebezpiecznych miejsc na świecie - koreańskiej strefy zdemilitaryzowanej. W tej aukcji wyjątkowe jest jeszcze jedno. Darczyńca, a raczej darczyńcy - trzyletnie bliźniaki-wcześniaki (z drobną pomocą rodziców), którym WOŚP pomogła uratować życie

Jak to się stało, że tak egzotyczna rzecz trafiła do nas, do Polski? - Jestem fanką obydwu Korei. Interesuję się tą tematyką, a w ubiegłym roku pojechałam do Korei Południowej i odwiedziłam strefę zdemilitaryzowaną, czyli to miejsce, które oddziela Koreę Północną od Korei Południowej - mówi mama bliźniaków dziennikarka Natalia Szewczak. - Byłam w jądrze tej strefy nawet oficjalnie na kilka minut przeszłam na teren Korei Północnej i właśnie tam udało mi się kupić fragment ogrodzenia, który oddziela te dwa kraje.



Symboliczna pamiątka z Korei

Jak mówi rozmówczyni Szymona Majchrzaka, jest to 15-centymetrowy, zardzewiały drut kolczasty. W 2006 roku z okazji 50-lecia wojny koreańskiej władze Korei zdjęły fragment ogrodzenia pomiędzy Koreą Północną i Południową i podzieliły go na ponad 150 tys. części.

- Teraz, będąc w strefie zdemilitaryzowanej, taki drut kolczasty można zdobyć - opowiada Szewczak. - Jest on niezwykłą, wyjątkową pamiątką z niesamowitego miejsca. Fragmentem historii, która dzieje się na naszych oczach. To trochę podobnie jak z kawałkami muru berlińskiego.


Serduszka WOŚP i wdzięczność 

Jak niezwykła jest historia wystawionego na licytację przedmiotu, tak poruszająca jest historia jego darczyńców. To bliźniaki Lena i Filip, które przyszły na świat zdecydowanie za wcześnie, bo trzy miesiące przed czasem. Z tego powodu zostały nazwane ekstremalnie skrajnymi.

- To moje dzieci, które od pierwszych sekund swojego życia walczyły o nie. Walczyły przez 65 dni w szpitalu. Co ważne, w szpitalu na oddziale właśnie imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - tłumaczy dziennikarka. - Tam na każdym kroku widzieliśmy serduszka WOŚP-u. Nie wiem, jaki byłby los moich dzieci, gdyby nie podarowane przez WOŚP urządzenia i sprzęty. To jest dla mnie mój mały prywatny cud, a wszystko udało się między innymi właśnie dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i dlatego będziemy zawsze z nią grać.


Posłuchaj
04:29 CZWORKA/Czwórka do piątej_- WOŚP 24.01.2024_01_24-15-24-23.mp3 Natalia Szewczak o licytacji na rzecz WOŚP (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Niezwykli wolontariusze WOŚP

28 stycznia na ulice wyjdzie 120 tys. wolontariuszy ze specjalnymi identyfikatorami i tekturowymi puszkami. Wśród nich także pojawią się ich czworonożni przyjaciele. W Poznaniu grupa opiekunów Golden Retriever stworzyła wyjątkowy sztab.

Na ulicach Poznania golden retrivery po raz 15. będą zbierać pieniądze na rzecz WOŚP. Na ulicach Poznania golden retrievery po raz 15. będą zbierać pieniądze na rzecz WOŚP.

- Magia machający ogonów naszych "złotych goldenów" ponownie zaleje cały Poznań. Kwestujemy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 15. rok. Mamy więc jubileusz - mówi Szymon Kapela z Grupy Golden Retriever WOŚP Poznań. - Psy, jak co roku, wyjdą do miasta i w zasadzie my będziemy im tylko pomagać: trzymać smycze, trzymać puszki. Natomiast to one robią tę magię. Ludzie podchodzą je głaskać, uśmiechają się i też chętnie otwierają serca i portfele. Są bardzo hojni, dlatego co roku zbieramy tak kosmiczne sumy na ten świetny, szczytny cel.

 

Posłuchaj
03:48 CZWORKA/Pierwsze słyszę WOŚP - 25.01.2024.mp3 O niezwykłych wolontariuszach WOŚP opowiada Szymon Majchrzak (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Zobacz także: 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątejPierwsze słyszę

Prowadzi: Weronika PuszkarKamil Jasieński

Materiał: Jędrzej RosiewiczSzymon Majchrzak

Data emisji: 24.01.2024; 25.01.2024

Godzina emisji: 15.15; 8.45

aw

kor-mp

Czytaj także

WOŚP 2024. Nowe technologie też wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 19:27
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 32. raz. 28 stycznia odbędzie się wielki finał wydarzenia. W tym roku Polacy, i nie tylko, wesprą zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. WOŚP idzie z duchem czasu - jej działania wspiera też nowoczesna technologia. 
rozwiń zwiń