- W niedzielę, 28 stycznia 2024 roku, odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Hasło tegorocznego finału to "Płuca po pandemii".
- Wydarzenia finału WOŚP odbędą się w całej Polsce i wielu miejscach na świecie.
W wielu miastach Polski i za granicą trwają przygotowania do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia. W tym roku odbywa się on pod hasłem "Płuca po pandemii”. Celem zbiórki jest zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Jak co roku wiele osób i środowisk wspiera zbiórkę na rzecz WOŚP. Orkiestra przez cały czas gra, a w internecie można licytować przedmioty, wydarzenia, atrakcje czy spotkania wystawione na rzecz wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
WOŚP 2024 - licytacja z poruszającą historią
Na jednej z takich aukcji można wylicytować 15-centymetrowy, zardzewiały drut kolczasty. To jednak nie taki zwykły drut, który można kupić w pierwszym lepszym sklepie budowlanym. Pochodzi bowiem z jednego z najbardziej niedostępnych i niebezpiecznych miejsc na świecie - koreańskiej strefy zdemilitaryzowanej. W tej aukcji wyjątkowe jest jeszcze jedno. Darczyńca, a raczej darczyńcy - trzyletnie bliźniaki-wcześniaki (z drobną pomocą rodziców), którym WOŚP pomogła uratować życie
Jak to się stało, że tak egzotyczna rzecz trafiła do nas, do Polski? - Jestem fanką obydwu Korei. Interesuję się tą tematyką, a w ubiegłym roku pojechałam do Korei Południowej i odwiedziłam strefę zdemilitaryzowaną, czyli to miejsce, które oddziela Koreę Północną od Korei Południowej - mówi mama bliźniaków dziennikarka Natalia Szewczak. - Byłam w jądrze tej strefy nawet oficjalnie na kilka minut przeszłam na teren Korei Północnej i właśnie tam udało mi się kupić fragment ogrodzenia, który oddziela te dwa kraje.
Symboliczna pamiątka z Korei
Jak mówi rozmówczyni Szymona Majchrzaka, jest to 15-centymetrowy, zardzewiały drut kolczasty. W 2006 roku z okazji 50-lecia wojny koreańskiej władze Korei zdjęły fragment ogrodzenia pomiędzy Koreą Północną i Południową i podzieliły go na ponad 150 tys. części.
- Teraz, będąc w strefie zdemilitaryzowanej, taki drut kolczasty można zdobyć - opowiada Szewczak. - Jest on niezwykłą, wyjątkową pamiątką z niesamowitego miejsca. Fragmentem historii, która dzieje się na naszych oczach. To trochę podobnie jak z kawałkami muru berlińskiego.
Serduszka WOŚP i wdzięczność
Jak niezwykła jest historia wystawionego na licytację przedmiotu, tak poruszająca jest historia jego darczyńców. To bliźniaki Lena i Filip, które przyszły na świat zdecydowanie za wcześnie, bo trzy miesiące przed czasem. Z tego powodu zostały nazwane ekstremalnie skrajnymi.
- To moje dzieci, które od pierwszych sekund swojego życia walczyły o nie. Walczyły przez 65 dni w szpitalu. Co ważne, w szpitalu na oddziale właśnie imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - tłumaczy dziennikarka. - Tam na każdym kroku widzieliśmy serduszka WOŚP-u. Nie wiem, jaki byłby los moich dzieci, gdyby nie podarowane przez WOŚP urządzenia i sprzęty. To jest dla mnie mój mały prywatny cud, a wszystko udało się między innymi właśnie dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i dlatego będziemy zawsze z nią grać.
04:29 CZWORKA/Czwórka do piątej_- WOŚP 24.01.2024_01_24-15-24-23.mp3 Natalia Szewczak o licytacji na rzecz WOŚP (Czwórka do piątej/Czwórka)
Niezwykli wolontariusze WOŚP
28 stycznia na ulice wyjdzie 120 tys. wolontariuszy ze specjalnymi identyfikatorami i tekturowymi puszkami. Wśród nich także pojawią się ich czworonożni przyjaciele. W Poznaniu grupa opiekunów Golden Retriever stworzyła wyjątkowy sztab.
Na ulicach Poznania golden retrievery po raz 15. będą zbierać pieniądze na rzecz WOŚP.
- Magia machający ogonów naszych "złotych goldenów" ponownie zaleje cały Poznań. Kwestujemy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 15. rok. Mamy więc jubileusz - mówi Szymon Kapela z Grupy Golden Retriever WOŚP Poznań. - Psy, jak co roku, wyjdą do miasta i w zasadzie my będziemy im tylko pomagać: trzymać smycze, trzymać puszki. Natomiast to one robią tę magię. Ludzie podchodzą je głaskać, uśmiechają się i też chętnie otwierają serca i portfele. Są bardzo hojni, dlatego co roku zbieramy tak kosmiczne sumy na ten świetny, szczytny cel.
03:48 CZWORKA/Pierwsze słyszę WOŚP - 25.01.2024.mp3 O niezwykłych wolontariuszach WOŚP opowiada Szymon Majchrzak (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zobacz także:
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej, Pierwsze słyszę
Prowadzi: Weronika Puszkar; Kamil Jasieński
Materiał: Jędrzej Rosiewicz, Szymon Majchrzak
Data emisji: 24.01.2024; 25.01.2024
Godzina emisji: 15.15; 8.45
aw
kor-mp