- Polska przystąpiła do NATO 12 marca 1999 roku.
- Mija 25 lat naszego członkostwa w Sojuszu. Tematy wojskowości i obronności kraju znów są bardzo popularne.
- Sojusz powstał w 1949 roku, gdy 12 państw dostrzegło możliwość współpracy militarnej.
- Najmłodsi członkowie NATO to Finlandia i Szwecja.
- Kluczowym kryterium zaangażowania państw członkowskich NATO jest przeznaczanie na obronność co najmniej 2 procent budżetu. Ten temat wzbudza dziś wiele dyskusji.
25 lat od momentu, gdy Polska wstąpiła do NATO, tematy dotyczące wojskowości, obronności kraju i polityki międzynarodowej znów zyskują na popularności.
- W ostatnim czasie wiele osób zaczęło się tym interesować. Wiele kanałów, bardzo merytorycznych, podjęło pracę z tym tematem. Uważam, że aktualnie wiedza na temat NATO, jak i zbrojeń w Polsce jest dość wysoka - mówi Oskar Bednarski, autor kanału Globalista. - Polacy interesują się wojną na Ukrainie, wiedzą o niej dużo, zdają sobie sprawę, że jedyne, co nas od niej dzieli, to Ukraina. Graniczymy z Białorusią, Kalingradem - mamy niebezpiecznego sąsiada.
Początek NATO
1999 roku to data przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jednak jego struktury powstały dużo wcześniej. - Sam początek NATO to czasy zimnej wojny. Sytuacja w Europie była bardzo niepewna. Kontynent był podzielony na blok wschodni i zachodni. Nie wiedziano, czy Rosjanie zdecydują się pójść dalej. Mogło stać się wtedy wszystko - relacjonuje gość Kamila Jasieńskiego. - Większość państw europejskich była ze sobą skłócona. Trzeba było podjąć jakieś działania. Obowiązywała doktryna Trumana, działał plan Marshalla. Dostrzeżono też możliwość współpracy na poziomie militarnym, aby ewentualnie móc się skonfrontować z ZSRR.
08:50 czwórka pierwsze słyszę 12.03.2024 nato 9.15.mp3 O 25 latach Polski w NATO opowiada Oskar Bednarski (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Kluczowym wydarzeniem dla powstania NATO była blokada Berlina przez ZSRR. - To był element historyczny, Zachód poważnie zaczął się obawiać. Na początku zjednoczyło się 12 państw, później przystępowały kolejne - opowiada Oskar Bednarski. - Po 50 latach działania NATO przyłącza się Polska.
Dla naszego kraju było to bardzo ważne wydarzenie, niejako formalnie wyszliśmy ze struktur Rosji, a staliśmy się częścią struktur zachodnich. - To w umysłach stworzyło pewien bufor bezpieczeństwa, choć wtedy nie wydawał się tak ważny - ocenia gość Czwórki. - To był czas rozpadu ZSRR, nie przypuszczano, że pojawi się pan Putin, szacowano, że Rosja się zdemokratyzuje.
Kto należy do NATO?
Założycielska dwunastka to: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy. W kolejnych latach dołączyły: Grecja, Turcja, RFN, Hiszpania, Czechy, Polska, Węgry, Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja Słowenia, Albania, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia Północna. W 2023 roku zaś Finlandia, a w 2024 Szwecja. - Nie wszyscy byli zwolennikami rozszerzania NATO - zdradza Oskar Bednarski.
Dlaczego SZWECJA w NATO odmieni CAŁY SOJUSZ?/Globalista - Oskar Bednarski
Rozwój armii i pieniądze na obronność
Kluczowym kryterium działania w strukturach NATO poszczególnych państw jest przeznaczanie minimum 2 procent wydatków budżetu na obronność. - Dziś większość państw Zachodu tego kryterium jednak nie spełnia. Aktualnie tu liderem jest Polska, która na obronę wydaje 3,8 procenta PKB - zaznacza ekspert. - Dziś wydatki na obronność są kluczowym zagadnieniem wszelkich dyskusji w szeregach Sojuszu. Żyjemy w niepewnych czasach.
W siłę rośnie Polska armia, nie wypadamy źle w odniesieniu do innych krajów. - Dziś dysponujemy aktywnym personelem na poziomie około 115 tysięcy żołnierzy, do tego rezerwiści i terytorialsi - wylicza gość Kamila Jasieńskiego. - Wizja rozbudowy armii do 300 tysięcy wydaje się słuszna. Jeśli mamy być twardą tarczą NATO, to powinniśmy się rozbudować. Modernizujemy armię mocno - to dobry kierunek. Mamy też najwięcej wyrzutni rakietowych w Sojuszu - to nam daje możliwość obrony przed Rosją.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Oskar Bednarski (Globalista)
Data emisji: 12.03.2024
Godzina emisji: 9.15
pj/wmkor