Wybory samorządowe 2024. Jakie ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 08:20
Już 7 kwietnia 2024 roku odbędą się wybory samorządowe. W tym dniu osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na szereg udogodnień, takich jak transport do lokalu wyborczego. Jednak, żeby z niego skorzystać już trzeba się śpieszyć. W Czwórce podajemy ważne terminy, sprawdzamy, co zrobić i z jakich jeszcze ułatwień można skorzystać. 
W wyborach samorządowych osoby z niepełnosprawnością  mogą liczyć na udogodnienia
W wyborach samorządowych osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na udogodnieniaFoto: shutterstock
  • 7 kwietnia 2024 roku to data wyborów samorządowych w Polsce.
  • Tego dnia wybieramy władze, które decydują o najbliższej nam okolicy, codziennych sprawach.
  • Głosujemy więc na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, a także radę gminy, powiatu, miasta czy członków sejmików. 
  • W dniu wyborów osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na szereg udogodnień. 
  • Mogą m.in. skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, darmowego transportu do lokalu wyborczego oraz z pomocy pełnomocnika. 

Wybory samorządowe - kogo wybieramy?

7 kwietnia 2024 wybierzemy władze lokalne, to wtedy w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. Samorząd to instytucja najbliższa obywatelowi, dlatego też poprzez udział w wyborach samorządowych decydujemy o tym, jak będzie zmieniała się nasza najbliższa okolica. Wagę tych wyborów podkreśla też nasza konstytucja, która mówi, że samorząd terytorialny wykonuje działania publiczne niezastrzeżone przez konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Czeka nas kilka głosowań - wybieramy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ale także radę gminy, radę miasta. Głosujemy też na rady powiatów i na kandydatów do sejmików wojewódzkich.

Tego dnia osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wiele udogodnień. Jedną z nich jest zapewnienie bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.

Głosowanie osób z niepełnosprawnością.  Jak skorzystać z transportu?

- Taką potrzebę należy zgłosić przynajmniej na 13 dni przed terminem wyborów. Ważne jest też to, że takie usprawnienie dotyczy zarówno osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i średnim, ale także osób powyżej 60. roku życia - mówi Michał Mazur, koordynator Latarnika Wyborczego w Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Czytaj więcej o wyborach samorządowych:

Głosowanie korespondencyjne i pomoc pełnomocnika

Jest też możliwość głosowania korespondencyjnego. - To również dotyczy tej samej grupy osób - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Listonosz przyniesie nam zestaw do głosowania, który należy odesłać - albo w placówce pocztowej, albo przekazać listonoszowi. 

- Osoby z niepełnosprawnościami mogą także skorzystać z opcji głosowania przez pełnomocnika. W tym celu należy odpowiednio wcześniej wypełnić pełnomocnictwo. Wskazujemy w nim osobę, która w naszym imieniu może oddać głos. - Musi być to obywatelka lub obywatel Polski powyżej 18. roku życia. Pełnomocnik w naszym imieniu dokonuje aktu wyborczego i jest zobowiązany naszą decyzją wyborczą - podkreśla ekspert.


Ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących

Na ułatwienia mogą także liczyć osoby niewidome lub niedowidzące. - W każdej komisji powinna być tabliczka z wzorem pisma Braille'a - zaznacza Michał Mazur. - Nakładamy ją na kartę wyborczą i z pomocą tabliczki możemy zagłosować. O taką tabliczkę możemy też poprosić przy głosowaniu korespondencyjnym.


Posłuchaj
02:57 CZWORKA/Pierwsze słyszę - wybory samorządowe_niepełnosprawni 22.03..2024.mp3 Wybory samorządowe 2024. Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Co więcej, jeśli lokal wyborczy, do którego jesteśmy zapisani, nie posiada udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, możemy zostać skierowani do innej komisji, w której są odpowiednie podesty czy windy. Przy czym to będą lokale w tym samym obwodzie wyborczym - dodaje.  

Ważne terminy

  • Bezpłatny transport - zgłoszenie do 13 dni przed terminem wyborów.
  • Głosowanie korespondencyjne - wniosek należy złożyć w tym samym terminie.
  • Głosowanie przez pełnomocnika - na zgłoszenie mamy czas do 9 dni przed wyborami.

Dwie tury wyborów

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia. Druga zaplanowana jest na 21 kwietnia, ale dotyczy tylko wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Pozostałe wybory rozstrzygają się w pierwszej turze. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 7.15

kul/aw