"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza kołomyja?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 14:45
W polszczyźnie wyraz kołomyja (pisany małą literą) oznacza "zamęt, zamieszanie, galimatias". Niegdyś było to dość popularne określenie, obecnie jest coraz rzadziej używane.
W cyklu Ojczysty dodaj do ulubionych sprawdzamy, co to znaczy kołomyja
W cyklu "Ojczysty dodaj do ulubionych" sprawdzamy, co to znaczy "kołomyja"Foto: shutterstock/pathdoc

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdziliśmy, co oznacza słowo kołomyja. 

Sam wyraz jest eponimem, czyli rzeczownikiem pospolitym utworzonym od nazwy własnej. Pochodzi od nazwy położonego nad Prutem ukraińskiego miasta Kołomyja, które od XIV do XVIII w. znajdowało się na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej. Kołomyja przez długi okres w swojej historii była wielokrotnie niszczona: to przez Tatarów, to przez Kozaków, to przez wojska mołdawskie, a że stanowiła stosunkowo duży ośrodek, to i jej historia była dość powszechnie znana. Nazwa kołomyja dała początek nazwie tańca ludowego z tamtych stron (a także melodii do tego tańca i piosenkom wykorzystującym tę melodię).

W tym znaczeniu kołomyja, zwana także kołomyja, bywa utożsamiana z kozakiem - najbardziej znana jest chyba z refrenu piosenki "Czerwony pas": "Tam szum Prutu, Czeremoszu Hucułom przygrywa, a wesoła kołomyjka do tańca porywa". Czy sprawiła to historia samego miasta, czy też skojarzenia z rozhulanym tańcem - tego do końca nie wiadomo - w każdym razie kołomyja zaczęła być używana również w znaczeniu "zamieszanie, zamęt, bałagan" i to na tyle często, że słowo w tym znaczeniu w końcu zagościło i w literaturze, i w XX-wiecznych słownikach.

 

POSŁUCHAJ
02:04"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza kołomyja? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./aw

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych" - skarby języka polskiego. Stare gady i gadanie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 06:30
Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" została doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej, w tegorocznej odsłonie, powędrował do twórców inicjatywy "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Adamczyk. Juror "Nieprzeciętnych" o języku polskim i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 16:05
Mateusz Adamczyk to miłośnik języka polskiego, dawniej finalista "Nieprzeciętnych", a dziś także juror w naszym plebiscycie.
rozwiń zwiń