"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co można zakluczyć?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 07:56
Zakluczyć - mające takie samo znaczenie jak zamknąć. Jednak jest kilka przypadków, w których możemy coś zamknąć, a zakluczyć już nie. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: RTimages/Shutterstock.com

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. 

Zakluczyć? A nie po prostu Zamknąć? Czasownik "zamknąć" to słowo poprawne zawsze i wszędzie, tzn. możemy go użyć w każdym tekście i będzie zrozumiałe i odpowiednie. Zakluczyć - mające takie samo znaczenie jak zamknąć – jest słowem z języka regionalnego i ma ciekawą historię. Pierwotnie słowo "zakluczyć" ‘zamknąć na klucz’ - w różnych wariantach fonetycznych - było używane na całej Słowiańszczyźnie i do dziś pozostało w wielu językach słowiańskich. W dawnej postaci dotrwało do czasów obecnych również w niektórych dialektach Polski (Wielkopolska, Pomorze), ale w tzw. polszczyźnie literackiej zostało już dawno zapomniane (ostatnim słownikiem, który je notuje, jest XIX-wieczny "Słownik języka polskiego" S.B. Lindego). W XX-wiecznej polszczyźnie potocznej "zakluczyć" to rusycyzm. Zapożyczyliśmy bowiem to słowo wtórnie - z rosyjskiego заключить [zakl’učit’] ‘uwięzić; zakończyć; zawrzeć; wywnioskować’. Stosowanie - nawet w potocznej polszczyźnie - czasownika "zakluczyć" w znaczeniu 'zamknąć kogoś na klucz, uwięzić' (np. Milicja zakluczyła go za jazdę po pijanemu) lub 'zakończyć' (np. Warto by już zakluczyć tę sprawę) nie zyskało jednak aprobaty normatywnej i zostało uznane za błąd leksykalny.


Posłuchaj
02:02 czwórka pierwsze słyszę 11.05.2023 ojczysty zakluczyć.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co można zakluczyć? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./kd/aw/pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych" - skarby języka polskiego. Stare gady i gadanie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 06:30
Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" została doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej, w tegorocznej odsłonie, powędrował do twórców inicjatywy "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aneta Korycińska: język młodych jest skrótowy, ale nie ubogi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 17:30
- Powiedzenie, że "młodzież kiedyś była lepsza" śmiało można przełożyć na język. Mowa ojczysta też była w lepszej formie, ale młodzi ją popsuli i zubożyli - śmieje się polonistka Aneta Korycińska. - Takie zarzuty czynią od lat starsze pokolenia, bo nie zawsze pamiętają, że gdyby nie młodzi, to nie szlibyśmy do przodu.
rozwiń zwiń