Atak na Izrael. "Takiego czegoś Izrael w swojej historii nie przeżył"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 12:00
Oczy całego świata zwrócone są na Bliski Wschód, od kiedy w sobotę rano Hamas rozpoczął atak na Izrael. - Od samego początku pojawiają się informacje, że nie jest to jednorazowy atak, tylko pełnowymiarowa wojna - mówi Michał Strzałkowski z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia. - Takiego czegoś Izrael jeszcze w swojej historii nie przeżył.
Izrael. Atak Hamasu na miasto Ashkelon
Izrael. Atak Hamasu na miasto Ashkelon Foto: PAP/EPA/ATEF SAFADI
  • Od soboty 7 października 2023 trwa atak Hamasu na Izrael. W odpowiedzi wojsko izraelskie prowadzi naloty powietrzne w Strefie Gazy.
  • Wiele państw potępiło atak Hamasu, a prezydent USA Joe Biden zadeklarował jednoznaczne wsparcie dla Izraela.
  • Od soboty największe linie lotnicze zawiesiły połączenia z Izraelem, trwa ewakuacja polskich obywateli ze strefy konfliktu.

Kiedy zaczął się atak Hamasu na Izrael?

Atak Hamasu na Izrael rozpoczął się w sobotę 7 października 2023 rano od ostrzału rakietowego. Bojownicy przeniknęli także do wielu miast na południu kraju. - Izrael posiada najlepszą na świecie tarczę przeciwrakietową - system Żelazna Kopuła. Jednak ten system też ma swoje ograniczenia i z tego postanowił skorzystać Hamas - mówi gość Czwórki. - Przy tysiącach rakiet nie ma możliwości zestrzelenia ich wszystkich. Część ich zaczęła się przedzierać i trafiać w izraelskie miasta.

Członkowie Hamasu weszli na teren Izraela, głównie do kibuców położonych blisko granicy, a także zaatakowali "Nature party" na pustyni, gdzie było wielu młodych ludzi. - Zabito 250 osób, a setki uprowadzono. To był najgorszy dzień w historii Izraela. To jest więcej ofiar niż pierwszego dnia wojny Jom Kippur, która miała miejsce dokładnie 50 lat temu, na początku października 1973 roku - tłumaczy dziennikarz. - Już wiadomo, że ofiar będzie więcej. Takiego czegoś Izrael jeszcze w swojej historii nie przeżył.

W niedzielę po południu izraelskie wojsko poinformowało, że przeprowadza zmasowane ataki lotnicze na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają bojownicy Hamasu. W nocy z niedzieli na poniedziałek naloty powietrzne w Strefie Gazy w dalszym ciągu trwały. W niedzielę łączna liczba ofiar po stronie Izraela i Palestyny przekroczyła 1100. 



Posłuchaj
10:24 CZWORKA/Pierwsze słysze - atak na Izrael 09.10.2023.mp3 O sytuacji na Bliskim Wschodzie mówi Michał Strzałkowski z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

USA wysyła militarne wsparcie

Atak Hamasu na Izrael potępiło wiele państw, prezydent USA Joe Biden zadeklarował jednoznaczne poparcie dla Izraela. - Stany Zjednoczone mają przesunąć grupę uderzeniową, w kierunku wschodnim Morza Śródziemnego płynie lotniskowiec USS Gerald Ford. To jest wyraz amerykańskiego wsparcia dla Izraela, który ogłosił, że jest w stanie wojny z Hamasem - mówi Michał Strzałkowski. - To wygląda jak przygotowanie do lądowej operacji, która na pewno będzie krwawa. Może to pociągnąć za sobą kolejne kostki domina oraz doprowadzić do tego, że w konflikt zaangażuje się Hezbollah - szyicka proirańska bojówka działająca w Libanie. Bardzo wiele wskazuje na to, że Hamas nie przygotował tego zamachu samodzielnie, tylko korzystał ze wsparcia, którego najprawdopodobniej udzielił jego sojusznik - Iran. 

 


Ulice Tel Awiwu w relacji Kacpra Ponichtery

W Izraelu aktualnie przebywa także nasz redakcyjny kolega Kacper Ponichtera, z którym połączył się Kamil Jasieński. - Dosłownie 20 kilometrów od miejsca mojego zamieszkania jest otwarty front. Od 48 godzin trwa regularna wojna ze stanem wojennym na terenie całego kraju. Od tego czasu wszystko jest zamknięte. Pierwsze 24 godziny trwały alarmy i spędziliśmy je, biegając do schronu lub chowając się na klatce - relacjonuje. - Niedaleko naszego domu trafił odłamek rakiety, który całkowicie zniszczył budynek mieszkalny.


Posłuchaj
06:59 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - Izrael Kacper Ponichtera 09.10.2023.mp3 Kacper Ponichtera i jego relacja z Izraela (Czwórka/Pierwsze Słyszę)

 

Jak mówi Kacper, na miejscu cały czas słychać odgłosy wybuchów, a wśród mieszkańców i przyjezdnych wzrasta poczucie zagrożenia. - Strach potęguje fakt, że zamknięte są ulice. Niemalże nie ma na nich nikogo oprócz zorganizowanych grup młodzieży izraelskiej, które szukają eskalacji, śpiewając antyarabskie piosenki. Tak samo jest z arabskimi mieszkańcami tego miasta. W południowym Tel Awiwie mieszka ich 90 procent i od dwóch dni, można powiedzieć, czuć atmosferę szczęśliwości. Istnieje bardzo duże ryzyko zamachów - opowiada. - Nie ma kontaktu z ambasadą Polski, a o wszystkim dowiadujemy się z mediów społecznościowych. Jak reszta Polaków próbujemy się wydostać, część ludzi koczuje na lotniskach. Mam nadzieję, że niedługo będę w kraju, bo sytuacja z godziny na godzinę robi się tutaj coraz bardziej napięta.

Od soboty największe linie lotnicze zawiesiły połączenia z Izraelem. Trwa ewakuacja polskich obywateli z Izraela. W poniedziałek rano w kraju wylądowały pierwsze samoloty z Polakami na pokładzie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Michał Strzałkowski (Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia), Kacper Ponichtera (dziennikarz Czwórki)

Data emisji: 09.10.2023

Godzina emisji: 07.15, 8,40

aw/IAR/PAP