Jak zostać szamanem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:45
Urodził się w Kazachstanie. Przez siedemnaście lat mieszkał w Grecji. Był businessmanem. A teraz jest szamanem. Konstantin to bohater reportażu Alicji Grembowicz pt."Echo szamana”.
Audio
  • Reportaż Alicji Grembowicz "Echo szamana" (Na cztery ręce/Czwórka)
Ilustracja syberyjskiego szamana, wykonana w XVII wieku przez Holendera Nicolaesa Witsena.
Ilustracja syberyjskiego szamana, wykonana w XVII wieku przez Holendera Nicolaesa Witsena. Foto: Wikimedia Commons

Zaczęło się od jednego spotkania, wykładu. Później były warsztaty. Aż zapragnął spotkać nauczyciela.  - Gdy go zobaczyłem pierwszy raz, to poczułem chłód na plecach. Miał niesamowicie mocny wzrok. Przeszedł obok mnie szybko, a ja to spojrzenie pamiętam do teraz - opowiada Konstantin, który od sześciu lat jest szamanem.

Mówi, że wybrał go duch. I dodaje: - Od zawsze czułem, że jest ktoś obok mnie. Ale nie mogłem rozpoznać kto. Dręczyły mnie pytania… Jak Bóg stworzył świat? Kim jest Bóg? Kim jestem ja? Dlaczego jeden człowiek jest bogaty, a drugi biedny? Jeden zdrowy, a drugi chory? Do czasu spotkania z moim nauczycielem, nie znałem odpowiedzi. To on pokazał mi co zrobić, by człowiek był szczęśliwy i zdrowy - wyjaśnia.

Szaman widzi w człowieku ducha choroby, po czym zawraca się do bóstwa, odpowiedzialnego za nią. Za jego pozwoleniem zabiera chorobę i oczyszcza człowieka, uzdrawiając go.

Czytaj także: reportaże w Czwórce <<<

W człowieku szaman widzi nie tylko choroby, ale także jego życzenia. Życzenia naszej reporterki nie rozpoznał, ale jedna z uczestniczek warsztatów powiedziała,  że po spotkaniu z nim poczuła inspirację, ogromny przypływ energii. - W momencie, w którym spotkaliśmy się, nie szukałam żadnej drogi, natomiast zastanowiła mnie ta inspiracja, która pojawiła się wraz z nim. I poszłam za tym. - stwierdziła.

Reportaż Alicji Grembowicz "Echo szamana” został przygotowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

jl

Czytaj także

Studenci medycyny po godzinach

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 11:57
To nieprawda, że studenci wydziałów lekarskich siedzą non-stop w książkach. Okazuje się, że mają czas na "Co nie co" - piosenkę, poezję, kabaret i śpiew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie palindromy - nowa forma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 08:00
– Kobiety znacznie lepiej reagują na palindromy niż mężczyźni – mówi prof. Tadeusz Morawski, pracujący w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, czołowy polski twórca i znawca palindromów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poszukiwacze pereł, których pasjonuje historia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 08:00
Bractwo Poszukiwaczy Pereł działa w 3. Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. To pasjonaci, którzy co tydzień spotykają się po szkole, by posłuchać o różnych ciekawostkach historycznych. Poza tym co miesiąc jeżdżą w różne zakątki Polski, by zwiedzać.
rozwiń zwiń