Agnieszka wychowała się w Rawiczu niedaleko więzienia. Często wyobrażała sobie, co jest za murem. - Jak byłam mała to w Rawiczu jedyne, co było to Planty, mury obronne, centrum miasta i więzienie. Jako dziecko w kółko chodziłam koło tego więzienia i zawsze chciałam wiedzieć, co jest w środku - opowiada.
Po latach Agnieszka trafiła za mur więzienia, żeby zbierać materiały o sztuce więziennej. Jej wzrok przyciągnęła biblioteka. Niewiele książek. Żadnych nowości. Stare podręczniki. Wszystkie książki oprawione w szary papier. Sama uwielbia czytać. Postanowiła zebrać książki dla więźniów.
- Książki uważam za najważniejsze rzeczy jakie spotkały mnie w życiu. Mocno wierzę w literaturę, która zmienia, otwiera, daje nadzieję i uwalnia z samotności, bezsensu i poczucia chaosu - twierdzi Agnieszka.
Osadzeni w więzieniu w Rawiczu chętnie korzystają z biblioteki, czytają fantastykę, książki o II wojnie światowej, eseje Camus i Hłaski. Cenią sobie, gdy w ich celi jest więcej osób, które pragną czytać, wtedy spokojnie można wyłączyć telewizor. Wielu z więźniów po powieści sięgnęło dopiero za kratami. Przyznają, że to za późno, ale po wyjściu na wolność na pewno nie porzucą lektur.
Agnieszka zaapelowała do znajomych o książki dla osadzonych. Odzew przeszedł wszelkie oczekiwania. Do więzienia w Rawiczu pojechało kilkaset tomów. Teraz Agnieszka zbiera książki dla więzienia w Wołowie, gdzie odbywają karę przestępcy z najdłuższymi wyrokami.
Zapraszamy do wysłuchania załączonego reportażu Magdy Skawińskiej "Książka za kraty”.
Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
(pj)