Zaangażowani w Tybet

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 10:07
Galeria Tybetańska istnieje od 2009 roku. Na wernisaże nie trzeba zaproszeń, biletów; nie są ograniczone godziny otwarcia.
Audio
  • "Zaangażowani" reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Na cztery ręce/Czwórka)
Galeria Tybetańska na Woli
Galeria Tybetańska na Woli Foto: źr. www.facebook.com/GaleriaTybetanska

Każdy i w każdej chwili może odwiedzić Galerię Tybetańską na Woli. To jedyna tego typu placówka na świecie; są tam dzieła najważniejszych artystów w Polsce. Osoby, które inicjują zdarzenia artystyczne w galerii, twierdzą, że nie wyobrażają sobie życia bez angażowania się w ważne sprawy m.in. przez sztukę… Warszawa staje się jednym z ważniejszych ośrodków street artu.

- Usłyszałem w  radiu, że Zarząd Dróg Miejskich chce współpracować z organizacjami pozarządowymi, aby zadbać o wygląd przestrzeni - mówi organizator Galerii Tybetańskiej na Woli. - ZDM zamierzał w ten sposób promować przeciwdziałanie wandalizmowi i prezentować poważniejsze podejście do przestrzeni miejskiej. Chciał udostępnić wybranym organizacjom niektóre lokalizacje. Więc się zgłosiliśmy... - dodaje. 
Tak powstała Galeria Tybetańska. Jej twórcy na filarach wiaduktu malują zaangażowane graffiti, działają na rzecz migrantów, uchodźców, przeciwko dyskryminacji. Z ich inicjatywy udało się jednemu z bezimiennych rond w Warszawie nadać nazwę Wolnego Tybetu. Na skrzyżowaniu ulicy Kasprzaka i al. Prymasa Tysiąclecia możemy, o każdej porze dnia i nocy, oglądać dzieła stworzone przez wybitnych twórców. Kolejny wernisaż już 8 września o godzinie 19.00.

Reportaż "Zaangażowani" autorstwa Urszuli Żółkowskiej-Tomaszewskiej został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
(pj)

Czytaj także

Transatlantyk Festival z Poznania do Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 15:18
W czwartkowy wieczór zapraszamy na letni festiwal filmowy do Poznania. Wybitne światowe kino i muzyka. Legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tym ludziom praca pali się w rękach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:00
- Zdecydowałam się na szycie, bo nie chciałam codziennie pracować za biurkiem - przyznaje jedna z bohaterek reportażu o współczesnych rzemieślnikach pt. "Ręczna robota", autorstwa Magdaleny Sławińskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy znajdziemy się po ciemnej stronie monitora...

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 12:58
Młodzieżowa grupa teatralna "Parasol" z Chełmna zdobyła Grad Prix V Festiwalu "Popatrz" w Inowrocławiu. Nagrodzony spektakl "Pass" podejmuje temat uzależnienia nastolatków od komputera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry z kasety lepsze od peceta?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 15:00
- Paradoksalnie stare gry w pewnym sensie promowały czytelnictwo. Kiedy czekaliśmy aż odtworzy się gra z kasety, sięgaliśmy wtedy po książkę - bohaterowie reportażu Magdy Skawińskiej "Retrogranie", wyjaśniają dlaczego Comodore 64 przewyższa nowoczesny komputer.
rozwiń zwiń