Semafor. Jak polski wynalazek zmienił oblicze światowej kolei?  

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 17:00
Obserwuj nas na Google News
Twórca semafora Jan Baranowski zaliczany jest do największych wynalazców wśród przedstawicieli Polskiej wielkiej emigracji. Nazywany przez Brytyjczyków "wynalazcą znad Wisły" wymyślił także m.in. maszynę do druku i kontroli biletów kolejowych.
Audio
1 plik
  • Jak działa semafor i kto jest jego twórcą? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zakhar Mar/Shutterstock.com

słownik 1200 free.jpg
Jan Baranowski i jego pierwszy słownik angielsko-polski

- Pierwotnie na kolei stosowano semafor koszowy. Była to drabinka, na której umieszczony był kosz. W zależności od tego, czy znajdował się wysoko czy nisko - maszynista mógł, bądź nie mógł przejechać - tłumaczył Hubert Bojarski ze Stacja Muzeum w Warszawie. - To jednak nie sprawdzało się nocą, gdy kosza nie było widać w ciemności. Z czasem w koszu umieszczano świeczkę, bądź lampę naftową, ale to też nie było doskonałe rozwiązanie.

Wtedy do akcji wkroczył wynalazca Jan Baranowski. W latach 50. wymyślił zupełnie inny system sygnalizacyjny, oparty pierwotnie na chorągiewkach, a potem na specjalnych skrzydłach. – Pierwotnie wprowadzono je we Francji, potem na terenach górskich we Włoszech, następnie w Anglii -opowiadał Bojarski. - W Polsce ten system pojawił się dopiero w czasie I wojny światowej, ale od tego czasu właściwie nic w działaniu semaforów się nie zmieniło. Działają niezawodnie. 

Jak dokładnie funkcjonują semafory? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 12.21

kd/kul

Czytaj także

Auto z napędem rakietowym? "To skończyło się śmiercią"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 13:36
Marzył, by podróż z Berlina do Nowego Jorku trwała pół godziny. Max Valier, austriacki inżynier, który nie bał się ryzyka, za swoją odwagę zapłacił najwyższą cenę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Kasownik udoskonalił polski wynalazca

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 13:37
Kasowniki zostały wymyślone mniej więcej w połowie XIX wieku przez Francuzów. Co wiąże je z historią polskiej technologii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Pianista dla motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:47
Wraz z pojawieniem się silników rosła szybkość przemieszczania i potrzeba niwelowania wstrzasów. Tu z pomocą przyszedł wynalazek polskiego pianisty, Józefa Hofmanna. 
rozwiń zwiń