"Było nas trzech, w każdym z nas inna krew". Historia "Autobiografii"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 16:23
- Wiodący fragemnt "Autobiografii" mówi o przyjaźni trzech kolegów z podwórka: Zbigniewa Hołdysa, Bogdana Olewicza i Andrzeja Mogilnickiego. Pocztówka młodości wielu i hymn polskiego rocka - mówił Konrad Wojciechowski.
Audio
  • O "Autobiografii " zespołu Perfect opowiada Konrad Wojciechowski (Muzyczny lunch/Czwórka)
Grzegorz Markowski podczas koncertu zespołu Perfect w 1982 roku
Grzegorz Markowski podczas koncertu zespołu Perfect w 1982 rokuFoto: Wojciech Frelek/PAP

Piosenka mówi o tym, że szczęście to tak naprawdę emanacja chwili, a oczy trzeba mieć zawsze szeroko otwarte Konrad Wojciechowski

- Utwór znalazł się na drugiej płycie studyjnej Perfectu pt. "UNU". Kiedy po pierwszej fali popularności muzycy wykonywali piosenkę, to publiczność nie śpiewała jej razem z zespołem. Nikt wtedy jeszcze jej nie znał - przypominał dziennikarz.

Co oznaczały trzy litery, tytuł drugiej płyty, z której pochodzi "Autobiografia"? Jak Zbigniew Hołdys przekonał cenzurę do wyemitowania utworu? W jaki sposób tekst piosenki nawiązuje do prawdziwych historii Hołdysa, Olewicza i Mogilnickiego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Justyna Tylczyńska