100 wynalazków na stulecie - księżycowy pojazd Mieczysława Bekkera

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 15:00
- Na księżycu jest bardzo grząski piasek. Poruszanie się po nim jest doświadczeniem porównywalnym z jeżdżeniem rowerem po plaży - mówi Mateusz Borkowicz. - Dodatkowym utrudnieniem jest mniejsza grawitacja.
Audio
  • Na czym polegał fenomen kosmicznego auta Mieczysława Bekkera (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Klagyivik Viktor/shutterstock.com/cc

W konkursie na skonstruowanie pojazdu, który będzie mógł poruszać się po grząskim księżycowym gruncie, ogłoszonym 1961 roku, wziął udział polski inżynier Mieczysław Bekker. - Konstrukcja pojazdu musiała być lekka i wytrzymała, musiała przetrwać lot na księżyc bez awarii. To nie było proste zadanie - mówił Borkowicz. Pojazd Polaka LRV, czyli Lunar Roving Vehicle zwyciężył i wziął udział w misji Apollo.

Na Księżycu wylądował 30 lipca 1971 roku, a wydarzenie to relacjonowało Polskie Radio. Zapraszamy do wysłuchania nagrania ówczesnych nagrań z archiwum Polskiego Radia. W programie sprawdziliśmy także, co przesądziło o zwycięstwie Polaka w konkursie NASA i co zmienił jego wynalazek w historii światowej kosmonautyki?

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>nauka, nauka hp

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 13.01.2018

Godzina emisji: 14.40

kd

Czytaj także

Teflon na patelni i statku kosmicznym. NASA w życiu codziennym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 14:02
Nasze patelnie pokryte są teflonem, który pierwotnie miał chronić statki kosmiczne przed wysoką temperaturą przy przechodzeniu przez atmosferę ziemską. Ale to nie jedyny wynalazek NASA obecny w naszych domach. 
rozwiń zwiń