100 wynalazków na stulecie. Być strażakiem jak Józef Tuliszkowski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 14:56
- Józef Tuliszkowski był strażakiem z krwi, kości i powołania - mówi starszy brygadier Paweł Rochala, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. - Nie tylko był członkiem straży ogniowej, a i wiele jej oddziałów powołał do życia - dodaje. 
Audio
  • Podpinka do węża strażackiego - wynalazek Józefa Tuliszkowskiego (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Marcel Paschertz

- Józef Tuliszkowski nie robił tego sam, ale poprzez uczenie innych, jak to robić przyczynił się do powstania blisko 600 oddziałów straży pożarnych - mówi rozmówca Justyny Majchrzak. - To nie było proste - zaborca rosyjski bał się, jak ognia, zakładania straży pożarnych przez Polaków - założą mundury, zaczną myśleć w sposób odpowiedzialny, stworzą oddziały i wezmą broń do ręki - te obawy wcale nie były bezpodstawne. Choćby umundurowanie służb strażackich niczym się nie różniło od wojskowego - dodaje. 

Tuliszkowski oddziały strażackie wyposażył w sprzęt własnego pomysłu. - Jednym z jego powszechnie używanych wynalazków jest tzw. podpinka do węża - mówi Czwórkowy ekspert. - To kawałek linki z jednej strony zakończonej pętlą, a z drugiej hakiem - niezbędne narzędzie strażaka, który będąc na wysokości mógł owinąć ciężki wąż - dodaje. 

Czy to jedyny wynalazek Józefa Tuliszkowskiego? Czy strażacy jeszcze dziś używają podpinki? O tym w Czwórkowej rozmowie. 

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 7.11.2018

Godzina emisji: 12.40

pj/kd

Czytaj także

Antoni Szczerbowski – rewolucjonista w dziedzinie pożarnictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 16:10
Bohaterem dzisiejszego cyklu jest wynalzaca, którego technologia znacząco poprawiła jakość pracy polskich strażaków. Skonstruowany przez niego w XIX wieku wynalazek służył aż do lat 70-tych XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
rozwiń zwiń