Samonaprawiający się plastik

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 19:40
Inżynierowie University of New South Wales opracowali metodę, dzięki której plastik wydrukowany w 3D potrafi naprawić się sam w temperaturze pokojowej.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fancycrave1/Pixabay

Naukowcy wykazali, że dodanie specjalnego składnika do ciekłej żywicy używanej w procesie drukowania 3D, może pomóc w szybkiej i łatwiej naprawie stworzonego produktu. Jak wyjaśniają inżynierowie na łamach czasopisma Angewandte Chemie International Edition: „Naprawa popękanych fragmentów jest bardzo prosta. Wystarczy skierować światło standardowych diod LED na plastik przez około godzinę. Powoduje to reakcję chemiczną i stopienie dwóch uszkodzonych kawałków”.

Eksperymenty na materiałach z drukarki 3D pokazują, że wytrzymałość samonaprawiającego się plastiku jest identyczna w porównaniu z pierwotnym, nieuszkodzonym stanem. Zespół przekonuje, że ich metoda naprawy jest lepsza i szybsza od wszystkich innych znanych współcześnie sposobów.

Cały proces sprawia, że ​​naprawiony plastik jest jeszcze wytrzymalszy niż przed uszkodzeniem. Dzięki nowej technice zepsute części nie musiałyby być wyrzucane.

 

 

Zobacz więcej na temat: technologie