Naukowcy z University of Western Australia podjęli się próby oszacowania obszarów jakie zajmują podwodne lasy. Zgodnie z ich analizami, zajmują one obszar dwa razy większy od Indii.
W podwodnych lasach nie rosną drzewa, a przede wszystkim wodorosty. Lasy te można spotkać na całym świecie, chociażby u wybrzeży południowej Afryki znajduje się Wielki Afrykański Las Morski, z kolei w Australia jest Wielka Rafa Koralowa.
Badacze określili, że te podwodne środowisko zajmuje powierzchnię od 6 do 7,2 miliona kilometrów kwadratowych. Naukowcy zwracają jednak uwagę na fakt, że niestety, ale w obecnych czasach również lasy morskie są w coraz większym stopniu narażone na negatywne skutki działalności człowieka.
Związane jest to przede wszystkim z globalnym ociepleniem spowodowanym antropogeniczną emisją gazów cieplarnianych. Jak mówią eksperci: „Tak nadprogramowe ciepło, jak i same gazy są również pochłaniane przez oceany. Już teraz odbija się to na powierzchni morskich lasów, a co za tym idzie, na ich zdolności do sekwestracji dwutlenku węgla”.