Naukowcy zaprojektowali dekoder, który w rzeczywistości jest algorytmem komputerowym, który czyta dane z fMRI i na ich podstawie stara się zrekonstruować myśli konkretnej osoby.
Do trenowania programu badacze zrekrutowali dwóch mężczyzn i jedną kobietę. W czasie kilku sesji każdy z uczestników, znajdując się w aparacie do rezonansu funkcjonalnego mózgu, słuchał różnych podcastów i programów radiowych. Algorytm następnie porównywał wzory aktywności mózgu z tym, co słuchali ochotnicy.
Program tylko na podstawie danych z fMRI był w stanie wygenerować treść odsłuchiwanych nagrań. Co ciekawe, treść ta pasowała do oryginalnej fabuły podcastu lub programu radiowego. Jak wyjaśniają eksperci: „Dekoder mógł wywnioskować, jaką historię usłyszał każdy uczestnik na podstawie aktywności jego mózgu”.
Aczkolwiek algorytm popełnił kilka błędów, takich jak chociażby zmiana zaimków postaci oraz użycie pierwszej i trzeciej osoby. Naukowcy tłumacza, że ich program rozpoznaje dość dokładnie, co się dzieje, ale nie wie, kto to robi.
Zespół badawczy planuje dalej rozwijać tę technologię, aby można ją było w przyszłości wykorzystać w interfejsach mózg-komputer przeznaczonych dla osób, które nie potrafią mówić ani pisać.