Słowo "brat", oznaczające "bachora" to tytuł szóstego albumu brytyjskiej piosenkarki Charli XCX, który ukazał się w czerwcu tego roku.
Słowo "brat", wcześniej oznaczało niegrzeczne, niesforne dziecko. Jak pisze "The Telegraph", termin ten został na nowo zdefiniowany przez piosenkarkę jako osoba "charakteryzująca się pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą". "Brat" za sprawą mediów społecznościowych odbił się echem wśród młodych ludzi na całym świecie.
Na liście Collins Dictionary w konkursie na Słowo Roku 2024 znalazły się ponadto takie wyrazy jak:
- brainrot (ang. - trudność w jasnym myśleniu, "zawieszenie", spowodowane przez konsumpcję contentu niskiej jakości)
- era (ang. - część czyjegoś życia lub kariery, która wyróżniająca się czymś specjalnym),
- looksmaxxing (ang. - próba zmaksymalizowania atrakcyjności swojego wyglądu fizycznego),
- rawdogging (ang. - w pociągach, samolotach i samochodach: rezygnacja ze wszelkich rozrywek i po prostu patrzenia przez okno lub na mapę lotu),
- anti-tourism (ang. - akcje podejmowane przeciwko turystyce na ogromną skalę)
- delulu (ang. - życie w iluzji)
- romantasy (ang. - gatunek literacki łączący romans i fantasy)
- supermajority (ang. - znaczna większość w zgromadzeniu ustawodawczym, która umożliwia rządowi uchwalanie ustaw bez skutecznej kontroli)
- yapping (ang. długie rozmawianie o nieistotnych rzeczach)
Słownik podaje, że większość słów znalazła się na liście dzięki mediom społecznościowym i osobom z „pokolenia Zet” (urodzonych w latach 1995–2012), a nawet „pokolenia Alfa” (osób obecnie w wieku 10-11 lat). To na przykład „yapping”, czyli „długie rozmowy o rzeczach, które tak naprawdę nie mają większego znaczenia”.
kj. mat. prasowe