Swobodna rozmowa z maszyną?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 18:30
Krakowscy badacze zrewolucjonizują to, jak rozmawiamy z naszymi urządzeniami i ze sobą nawzajem.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/ Gorodenkoff

Badania zespołu prowadzone pod kierownictwem dra hab. inż. Konrada Kowalczyka z AGH, mają na celu opracowanie technologii umożliwiających budowę systemów składających się z sieci połączonych ze sobą mikrofonów. Dzięki temu, będą one pozwalały na prowadzenie naturalnej rozmowy nawet wtedy, gdy mówiący porusza się, oddala od mikrofonów czy znajduje się w miejscu, gdzie czynniki takie jak szumy, inne głosy czy pogłos pomieszczenia zaburzają funkcjonowanie tradycyjnych mikrofonów.

Jak wyjaśniają eksperci: „Mikrofony, w które wyposażone są np. urządzenia domu inteligentnego, mogą stworzyć jedną, obejmującą całe pomieszczenie sieć, która pozwoli dokonywać biometrycznej identyfikacji i lokalizacji osób znajdujących się w różnych pomieszczeniach. Jednoczesne przetwarzanie sygnałów pochodzących z kilku połączonych ze sobą inteligentnych urządzeń wyposażonych w jeden lub więcej mikrofonów umożliwi uzyskanie wyższej jakości sygnału niż w przypadku używanych obecnie pojedynczych, niezależnie pracujących urządzeń”.

To szczególnie istotne, bo dynamicznie rozwijające się technologie, takie jak domy inteligentne czy rozszerzona lub wirtualna rzeczywistość, często opierają się właśnie na głosowej komunikacji człowieka z maszyną.

Zobacz więcej na temat: technologie