Muzyka słuchana w trakcie jazdy wpływa na nasze bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 00:44
Badacze z Instytutu Transportu Samochodowego twierdzą, że istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pozdeyev Vitaly

Badania prowadzone w USA wykazały, że wraz ze wzrostem poziomu głośności wydłuża się czas reakcji za kierownicą. Poza tym głośna piosenka sprawia, że uwaga kierowcy skupia się na drodze bezpośrednio przed pojazdem, a zatem istnieje możliwość przeoczenia lub nieadekwatnej reakcji na sytuacje i scenariusze znajdujące się w najbliższym otoczeniu.

Polscy uczeni z Instytutu Samochodowego są zdania, że im melodia bardziej złożona, tym dla mózgu większy wysiłek z jej odbiorem, a co za tym idzie, większa jego stymulacja. Analizy dowodzą, że rytmiczny i pełen energii utwór zachęca nas do szybszej i bardziej zdecydowanej jazdy, a spokojniejszy może wiązać się z większą rozwagą, choć w tym przypadku pod uwagę należy wziąć także indywidualne preferencje słuchacza. Dodatkowo nie powinniśmy zapominać, że zarówno głośność, jak i rodzaj utworu może mieć wpływ na bezpieczeństwo i przypominają, że hałasy o poziomie dźwięku między 35 a 70 dB mogą prowadzić do zmęczenia układu nerwowego i pogorszenia percepcji. Poziom dźwięku między 70 a 85 dB w tym zbyt głośna muzyka obniżają z kolei wydajność organizmu oraz mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

mk