Mniejsza ochrona wilków. Czy nowe przepisy zaszkodzą gatunkowi?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 14:18
Unia Europejska podaje, że w 2012 roku na całym kontynencie było zaledwie 11 tysięcy wilków. Rok temu odnotowano ich ponad 20 tysięcy. Wzrost jest imponujący, jednak to może się szybko zmienić. Jędrzej Rosiewicz przedstawił obecną sytuację prawną wilków oraz omówił nadchodzące zmiany w ochronie tego gatunku.
Czy dojdzie do odstrzałów redukcyjnych wilków?
Czy dojdzie do odstrzałów redukcyjnych wilków?Foto: Shutterstock/ambquinn

Zmiany w prawie ochrony wilków

Wilki są objęte ścisłą ochroną. Oznacza to, że polowania i odstrzały tego gatunku są nielegalne. Przypadki nieprzestrzegania tych przepisów kierowane są do sądów i międzynarodowych trybunałów. - W sześciu z siedmiu obszarów geograficznych w Europie populacja wilków jest według naukowców na złym lub niezadowalającym poziomie - mówi Olga Kazalska z organizacji WWF.


Posłuchaj
11:15 czwórka szanuj zielen 06.10.24 8.35.mp3 Jędrzej Rosiewicz i Olga Kazalska o prawnej ochronie wilków (Szanuj zieleń/Czwórka)

Obecny poziom liczebności wilków wydaje się zadowalający. Inne zdanie mają organizacje środowiskowe, według których w wielu miejscach przedstawicieli gatunku jest nadal zbyt mało. Planowane obniżenie poziomu ochrony wilków może sprawić, że pojawi się możliwość odstrzałów redukcyjnych.


Czytaj także:


Czym jest ochrona gatunku?

Jednym ze sposobów pomocy zagrożonym gatunkom jest wprowadzenie ochrony prawnej. Jest wiele poziomów ochrony, które dobiera się w zależności od liczby ich przedstawicieli. - Ścisła ochrona jest najwyższym i najbardziej restrykcyjną prawną ochroną zwierząt. Wilk jest chroniony przez polskie prawo, prawo europejskie oraz międzynarodowe. Jeżeli doszłoby do nielegalnego zabicia wilka w formie odstrzału, wówczas taka sprawa kierowana zostałaby do sądu - wyjaśnia Olga Kazalska.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WWF Polska (@wwfpolska)

- Grupą popierającą uelastycznienie możliwości odstrzałów są myśliwi. Według badań WWF za ochroną wilków jest aż dwie trzecie leśniczych oraz ponad połowa rolników. Badania w państwach europejskich pokazały, że aż 73% mieszkańców polskich wsi popiera ścisłą ochronę dla tego gatunku - tłumaczy rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza.

Stanowisko polskiego rządu w sprawie wilków

Jak mówi Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej, zgoda Polski na obniżenie poziomu ochrony wilków służy nieblokowaniu zmian w krajach, które mają większy problem z liczebnością przedstawicieli tego gatunku.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadząca: Marta Hoppe

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 06.10.2024

Godzina: 8.35

kajz/wmkor

Czytaj także

Zwierzęta mają świetną pamięć. Badania to potwierdzają

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 10:40
Badania mózgu zwierząt są przedmiotem eksperymentów naukowców z całego świata. W Czwórce sprawdzamy, które zwierzęta mają dobrą pamięć i jak z niej korzystają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co mówi nasz kot? Jak odczytywać kocie ruchy?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 11:12
W Polsce 40 proc. gospodarstw domowych ma kota. Nie wszystkie koty to urocze mruczki, z niektórymi bywają problemy - wtedy warto umieć odczytywać ich zachowania. 
rozwiń zwiń