Muzeum Historii Polski wybrane najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 08:13
Zaprojektowana przez pracownię WXCA siedziba muzeum zdobyła prestiżową nagrodę ULI Global Award for Excellence 2024.
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Muzeum Historii Polski w WarszawieFoto: Daniel Ciesielski, mat.prasowe

Przyznawana od 1979 roku przez specjalistów z międzynarodowej organizacji Urban Land Institute nagroda jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży nieruchomości. Co szczególne, jury konkursu ocenia nie tylko architektoniczną i urbanistyczną jakość, ale też takie aspekty inwestycji jak funkcjonalność z perspektywy użytkownika, korzyści dla lokalnej i ponadlokalnej społeczności, parametry proekologiczne oraz finalny "market performance" obiektu.

"Muzeum Historii Polski wykazuje się doskonałością we wszystkich obszarach: od wyrazistej, a zarazem inkluzywnej architektury, poprzez świadome zastosowanie strategii zrównoważonego rozwoju, aspekt regeneracyjny i "placemaking", po szeroki program edukacyjny instytucji. A co ważniejsze i tak istotne współcześnie, to jego znaczenie dla kultury i misja, której skala wykracza poza Warszawę i jest potężnym wektorem zmian"- wyliczają jurorzy konkursu.


21. Oprowadzanie architektoniczne dla jury konkursu Urban Land Institute po Muzeum Historii 21. Oprowadzanie architektoniczne dla jury konkursu Urban Land Institute po Muzeum Historii

Nowa siedziba instytucji to miejsce zaprojektowane zarówno z myślą o prezentacji kolekcji muzeum, jak i pełnienia funkcji nowoczesnego ośrodka kulturalno-edukacyjnego. Część ekspozycyjną dopełniają bowiem audytorium na 600 osób, sala kinowo-teatralna, biblioteka, sale konferencyjne i warsztatowe, profesjonalny dział konserwacji zabytków, punkty gastronomiczne, a także taras z panoramą Warszawy.

"Współczesne muzea to nie tylko ekspozycja. To właściwie cały program różnych, współgrających ze sobą, choć czasami także niezależnych od siebie funkcji. W Muzeum Historii Polski przestrzeń wystawy stałej i wystaw czasowych stanowi mniej niż jedną piątą powierzchni. Parter muzeum przyjął formę otwartą – bez prostej, linearnej ścieżki doświadczania wnętrza. Można być wiele razy w tym obiekcie, za każdym razem robiąc coś innego, brać udział w różnych wydarzeniach, eksplorować historię i odkrywać przyszłość. Plan wnętrza zaprojektowaliśmy tak, by można było swobodnie meandrować pomiędzy poszczególnymi blokami funkcjonalnymi niczym w wydrążonym  monolitycznym bloku" – tłumaczy architekt Krzysztof Budzisz z WXCA.


15. Noc Muzeów w Muzeum Historii Polski 15. Noc Muzeów w Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski znajduje się na terenie Cytadeli Warszawskiej, w dzielnicy Żoliborz w Warszawie.


mo, mat.prasowe