Kawa na mróz. Nie do picia, do sypania

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 11:40
Sól drogowa, którą posypywane są oblodzone nawierzchnie, szkodzi roślinom, niszczy też kostkę brukową i buty pieszych, a także podrażnia łapy psów. Inaczej rzecz ma się z fusami z kawy. One też mają właściwości ścierne, ale są bardziej przyjazne - i nam, i przyrodzie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Andrzej Hulimka / Forum

Zobacz
plastik_pxhere.jpg
RePETujemy. Mity o plastiku szkodzą planecie

Eksperymentalna ścieżka kawowa

Pierwszym miastem, w którym zaczęto rozsypywać w przestrzeni miejskiej fusy z kawy, był Lwów na Ukrainie. Pomysł ten szybko podchwycił Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie i podjął decyzję o zastosowaniu go w praktyce. W Krakowie fusy z kawy zostały wykorzystane "do zimowego utrzymania" ścieżek i alejek w jednym z parków. - Zmęczeni piachem i solą ludzie przyjęli to rozwiązanie z dużą radością - mówi Tomasz Borejza ze SmogLab. 

Posłuchaj
03:53 CZWORKA Ratujemy swiat - kawa 12.02.2021.mp3 Czy fusy od kawy to dobry zamiennik soli i piasku do posypywania zaśnieżonych ulic? (Ratujemy świat/Czwórka)

Sprawdź
ekologia ziemia 1200.jpg
Zero waste w biznesie - jak zarabiać w stylu eko?

Fusy - plusy i minusy

Wśród zalet takiego rozwiązania są m.in. walory estetyczne - rozsypana kawa wygląda lepiej od piasku i daje przyjemny zapach. Ponadto, kiedy lód i śnieg się rozpuszczą, fusy będą działać jak nawóz dla roślin w parkach. To rozwiązanie jest też korzystne z punktu widzenia ekonomicznego: fusy są dostarczane za darmo z kawiarni. - Jest też druga strona medalu, czyli głosy, które poddają w wątpliwość zasadność tego pomysłu i argumentują, że duża ilość kawy rozsypana w jednym miejscu może zaszkodzić roślinom, bo wpływają na jakość gleby. Pojawiają się też wątpliwości prawne, bo kawa z kawiarni jest odpadem, który należy utylizować, a nie rozsypywać.  - mówi dziennikarz naukowy. 

Zobacz także:

Posłuchaj
ekologia bohater 1200.jpg
EkoEksperymentarium. Graj, żeby uratować planetę

Lwów, Kraków i co dalej?

Jak na razie projekt jest realizowany pilotażowo, na bardzo ograniczoną skalę. - Pierwszą alejkę posypano na Plantach, tuż przy Barbakanie. Jak informuje krakowski ZZM zużyto do tego 20 kilogramów fusów. Kolejna "kawowa ścieżka" ma pojawić się w Parku Lotników - wymienia rozmówca Ady Janiszewskiej. - Na razie jest za wcześnie, by mówić o efektach tego eksperymentu. Ale spotkał się on z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 14.45

kul

Czytaj także

Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:25
Nowoczesne projektowanie nie skupia się już wyłącznie na użyteczności i wyglądzie produktu. Coraz więcej producentów i designerów chce oddawać do użytku produkty przyjazne nie tylko ludziom, ale także środowisku. Wybraliśmy dla was najciekawsze projekty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekokalendarz. Jak zostać "ekologicznym mieszczuchem"?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 20:03
Ekokalendarz to projekt zachęcający do tego, by być "ekologicznym mieszczuchem". Celem projektu jest uświadomienie odbiorcom, że życie w mieście może oferować "funkcjonowanie w środowisku wysokiej jakości".
rozwiń zwiń