Jak ratować siebie i kolejne pokolenia? Jak ocalić to, co najcenniejsze w przyrodzie? Jakie warunki stworzyć, by działalność ludzi współgrała z naturalnym środowiskiem? Te pytania leżą u podstaw wyjątkowej inicjatywy, którą podejmuje Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Samorządem Województwa Mazowieckiego, a także przedstawicielami innych ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych i biznesu. Z pewnością hasłem przewodnim jest tu nowoczesna ekologia.
- Ekologia często kojarzy się nam z aktywizmem, a w rzeczywistości są to nasze codzienne wybory: to z jakich opakowań korzystamy, to co kupujemy, nasze wybory jako społeczeństwa: jak produkujemy energię i ciepło, jak myślimy o przyszłości, czy zajmujemy się tylko tym, co tu i teraz, czy myślimy o przyszłości - mówi Jacek Ławrecki, z Fortum, partner plebiscytu. - Ta zielona przyszłość to jest moim zdaniem słowo klucz, które wytycza działania teraźniejszości, współczesne działania ekologiczne - dodaje Michał Plewka organizator plebiscytu, przedstawiciel UKSW. - Tych tematów jest wiele. Jednym z ważniejszych i bardzo aktualnych dziś jest transport - ekologiczny, zielony. Mówimy o paliwach wodorowych, alternatywnych, ale też nowych koncepcjach na transport kolejowy, lotniczy, miejski.
20:10 czwórka ratujemy świat 16.12.2022.mp3 O plebiscyt ekologiczny "Wspólna zielona przyszłość" opowiadają goście Czwórki (Ratujemy świat/Czwórka)
Dziś wszyscy chcemy by nasza przyszłość była zielona. Zaangażowani w plebiscyt zdają sobie sprawę, że jeśli sami nie podejmiemy działań, to nic z tego nie będzie.
- Dlatego na uczelni wymyśliliśmy ten plebiscyt - mówi Michał Plewka. - Nie jest to nasza jedyna proekologiczna inicjatywa. - Nasza rola w tym temacie jest bardzo duża. Jako uczelnia prowadzimy badania, działa centrum ekologii i ekofilozofii - już od 20 lat (choć wcześniej pod inną nazwą). Mamy liczne kierunki związane z tym tematem, prowadzimy kursy podyplomowe np. dotyczące ekologicznego transportu przyszłości, czy zajęcia pomagające w organizacji odpadów na terenach gmin i powiatów - wymienia.
Jacek Ławrecki podkreśla, że biznes bardzo chętnie korzysta z rozwiązań proponowanych przez badaczy i naukowców, współpracuje z uczelniami w Polsce i za granicą. Podkreśla, że skandynawski rodowód firmy Fortum pozwala jej na korzystanie z rozwiązań już wdrożonych w krajach północy.
Trzy kategorie
12 stycznia odbędzie się uroczysta gala plebiscytu "Wspólna zielona przyszłość", wtedy też poznany laureatów w trzech wyszczególnionych kategoriach. - W plebiscycie mamy kategorię "Technologia" - najlepsze badania technologiczne, "Badania naukowe", gdzie zgłaszają się przeróżne ośrodki badawcze i "Inicjatywy samorządowe", gdzie prezentowane są konkretne działania lokalne - mówi przedstawiciel UKSW. - Zgłoszone prace podejmują bardzo wiele tematów. Obok kwestii teoretycznych, biologicznych, chemicznych pojawiają się prace praktyczne np. jak mogą poprawić swoja działalność np. myjnie samochodowe, jak rozwijać działania edukacyjne, jak oczyszczać powietrze, jak organizować odpady w gminach i powiatach. Obszar biznesowo-technologiczny prezentuje bardzo ciekawe rozwiązania związane z transportem ekologicznym - dodaje.
Nie tylko teoria
Jacek Ławrecki zwraca uwagę na konieczność podejmowania działań tu i teraz, dla przyszłości i teraźniejszości. Ma to również znaczenie praktyczne i indywidualne.
- Dziś każdy utracony gigadżul ciepła, to są utracone złotówki z naszego portfela - zauważa. - Nie przegrzewajmy mieszkań, nie zastawiajmy grzejników meblami, zadbajmy o izolację.
Skorzystajmy z rozwiązań cyfrowych, które pozwolą nam optymalnie wykorzystywać ciepło w naszym domu - podpowiada.
Na wygraną w plebiscycie mają te projekty, które są innowacyjne i mają odniesienie do rzeczywistości. Michał Plewka mówi o monitorowaniu zwycięskich projektów i ich efektów. Podkreśla, że gala plebiscytu będzie doskonałą okazją do rozmów, szukania najlepszych rozwiązań, by dzielić się dobrymi praktykami. - Najważniejsze jest to, by tworzyć czystszy świat - podkreślają goście Kasi Dydo.
***
Tytuł audycji: Ratujemy świat
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Michał Plewka (UKSW, organizator plebiscytu) oraz Jacek Ławrecki (Fortum, partner plebiscytu)
Data emisji: 16.12.2022
Godz. emisji: 15.15
pj