Ekologiczne skutki wojen. One niszczą też planetę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 12:11
Wojny to ogromne katastrofy humanitarne, mające także negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Skutki wojny na Ukrainie są zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego - czytamy w raporcie OECD.
Skutki wojny na Ukrainie są zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego - czytamy w raporcie OECD.Foto: shutterstock/Vladys Creator

Oprócz miejscowych zniszczeń przyrody, konflikty zbrojne generują długofalowe skutki dla klimatu i całej planety.

Rośnie tragiczny bilans ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale też pogarsza się sytuacja środowiskowa w tym regionie. - Ocenia się, że do dziś od początku tego konfliktu wyemitowano już ok. 30 mln ton dwutlenku węgla. Dla porównania - to mniej więcej emisja roczna elektrowni w Bełchatowie, czyli ok. 11 proc. emisji całej naszej gospodarki. To bardzo dużo - podkreślał  w Czwórce prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Tym razem o problemie wojny w kontekście ekologii, zmian klimatycznych i zagrożeń z tego wynikających porozmawiamy z Martą Palińską z Green Peace. 

W "Ratujemy świat" zajmiemy się też ginącymi gatunkami. Okazuje się, że liczba populacji gatunków na Ziemi spadła już o 69 procent. Czy to oznacza, że system podtrzymywania życia na naszej planecie przestaje odpowiednio funkcjonować? Populacje dzikich zwierząt badane na całym świecie spadły średnio o 69 procent i trend ten nie zwalnia od lat. To efekt działalności człowieka, takiej jak intensywne rolnictwo, przełowienie mórz i oceanów, niszczenie ekosystemów rzek np. poprzez ich regulację czy budowanie zapór wodnych, wycinka lasów. Czy mamy szansę jeszcze zahamować ten proces?

***

Na audycję z cyklu "Ratujemy świat" w piątek (04.11) o godzinie 15.05 zaprasza Kasia Dydo.

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna na Ukrainie. "Ma też katastrofalne skutki dla środowiska"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 19:43
- Ta agresja to nieodwracalne szkody także dla środowiska. Konsekwencje tej agresji będziemy obserwowali jeszcze przez całe dekady - mówił prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
rozwiń zwiń