Wojna na Ukrainie. "Ma też katastrofalne skutki dla środowiska"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 19:43
- Ta agresja to nieodwracalne szkody także dla środowiska. Konsekwencje tej agresji będziemy obserwowali jeszcze przez całe dekady - mówił prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Rosyjski czołg oddaje strzałzdj. ilustracyjne
Rosyjski czołg oddaje strzał/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Evgeniyqw

Rośnie tragiczny bilans ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale też pogarsza się sytuacja środowiskowa w tym regionie. - Ocenia się, że do dziś od początku tego konfliktu wyemitowano już ok. 30 mln ton dwutlenku węgla. Dla porównania - to mniej więcej emisja roczna elektrowni w Bełchatowie, czyli ok. 11 proc. emisji całej naszej gospodarki. To bardzo dużo - podkreślał prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Szkody związane z rosyjską dewastacją środowiska naturalnego Ukrainy szacuje się na miliardy euro. Wojna przyczynia się też do emisji gazów cieplarnianych - między innymi metanu z uszkodzonego gazociągu. - Emisja jednej tony metanu jest równoważna emisji ponad 30 ton dwutlenku węgla - wyliczał ekspert w rozmowie z Czwórką. - A nie ma czegoś takiego, jak "lokalne skutki" emisji dwutlenku węgla. Te skutki są zawsze globalne. Za każdym razem emitując coś do środowiska, zmieniamy rzeczywistość - podkreślał prof. Bogdan Chojnicki. - Jeśli wyemitujemy dziś do atmosfery na przykład w naszej uczelni jakiś gaz, w ciągu miesiąca powinien się on znaleźć nad Antarktydą. Dlatego nie ma znaczenia, czy wyemitujemy go z Ukrainy, Polski, czy z Bangkoku, skutek zawsze będzie ten sam - podkreślał. 

Jak wyliczał dziennikarz Czwórki Szymon Majchrzak, w samym Donbasie działało przed wojną niemal 4,5 tysiąca przedsiębiorstw, w tym elektrociepłownie, rafinerie i kopalnie. - Już wcześniej nie były one neutralne dla środowiska, ale teraz sytuacja się pogorszyła. Od lutego zgłoszono ponad pół tysiąca przypadków związanych z zakłóceniami ich pracy i szkodliwością dla zdrowia ludzi. Chodzi m.in. o zatrucia gleby - mówił nasz reporter. 

Posłuchaj
03:49 _PR4_AAC 2022_10_19-16-31-46.mp3 Dramatyczne konsekwencje wojny dla środowiska - mówi prof. Bogdan Chojnicki (Czat Czwórki) 

- Najczęściej, gdy mówimy o tym, co zostaje po wojnie, mamy na myśli np. miny czy innego typu broń. Jednak poważne jest także innego typu oddziaływanie na środowisko, czyli różnego rodzaju zanieczyszczenia w glebie czy wodzie. W tym przypadku będziemy je obserwować jeszcze przez wiele lat, dużo dłużej, niż zajmie odbudowa miast - podkreślał.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 16.20

kd/kor

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślad cyfrowy. Czy maile zaśmiecają świat?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:45
Internet daje nam wiele możliwości, ale nie jest to pozbawione ceny, szczególnie dla środowiska. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, węglowy ślad cyfrowy i zanieczyszczenie cyfrowe środowiska są bardzo poważnym problemem. 
rozwiń zwiń