Studenckie akcje sprzątania cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 15:27
Studenci wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku w odpowiedzi na list z Polski i uporządkowali groby na Starej Rossie. 
Cmentarz na Rossie w Wilnie
Cmentarz na Rossie w WilnieFoto: Igor Banaszczyk / Shutterstock

Ktoś, kto nie mógł pojechać do Wilna poprosił o pomoc studentów wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku, a oni ruszyli na cmentarz. Jesienne i wiosenne akcje sprzątania wileńskiej Starej Rossy to już tradycja tego wydziału. Opowie o niej studentka Elżbieta Wołejko.

Gdy mówimy o polskich grobach poza granicami Polski, najczęściej mówimy o cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i na Rossie w Wilnie. - To jedne z najpiękniejszych cmentarzy, ale niejedyne. Jest ich wiele - mówiła w Czwórce Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika. - W Wilnie warto zwrócić uwagą na cmentarz Bernardyński, położony na Zarzeczu, czy zespół cmentarzy Antokolskich, cmentarz obok kościoła św. św. Piotra i Pawła, nazywany cmentarzem słonecznym - na nim spoczywają np. Zawadzcy, w ich oficynie wydano po raz pierwszy dzieła Adama Mickiewicza w 1922 roku - dodaje. 

Porozmawiamy też z harcerzami, którzy sprzątają polskie, opuszczone groby. W warszawskich hufcach przełom października i listopada to czas pełen pracy. Harcerze ruszają na cmentarze, by zadbać o groby bohaterów polskiej historii, a także te zapomniane, o których dziś nikt nie pamięta. Dbają o nie stawiają symboliczne światełka. 

***

Na audycję z cyklu "Strefa studenta" we wtorek (01.11) o godzinie 14.05 zaprasza Weronika Puszkar.

Czytaj także

Ruszyła akcja "Znicz". Policja ostrzega: noga z gazu, nie będzie zmiłuj

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 14:40
Policja rozpoczęła akcję "Znicz". To jedna z największych w ciągu roku operacja drogówki. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa osobom udającym się na cmentarze nie tylko 1 listopada, ale także w czasie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Polski na światowych cmentarzach. "Cmentarze czyta się jak księgi"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 12:00
Łyczakowski, Na Rossie, Les Champeaux i wiele innych - to cmentarze, na których spoczywa wielu Polaków. Ich nagrobki opowiadają o polskiej kulturze, historii, tradycji i sztuce - warto dbać o te miejsca. 
rozwiń zwiń