Kierunek studiów - zootechnika. Na co dzień blisko zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 17:13
Zootechnika to kierunek, który studiować możemy m.in. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas kilku lat edukacji poznamy tajemnice hodowli, fizjologii czy anatomii zwierząt, a także zasady opieki nad nimi. 
Stajniazdj. ilustracyjne
Stajnia/zdj. ilustracyjneFoto: YAKOBCHUK VIACHESLAV/Shutterstock.com

Po latach edukacji na tym kierunku studenci mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w instytucjach zajmujących się ochroną zwierząt. Zajęcia praktyczne możliwe są dzięki temu, że uczelnia udostępnia studentom stajnię dydaktyczną. - Żeby dostać się na ten kierunek, na maturze należy zdawać biologię, chemię i matematykę - wyliczały Gabriela Gancarz i Natalia Szymborska, studentki 3. roku zootechniki w stołecznej SGGW.

Jak podkreślały, zawód zootechnika bardzo różni się od pracy weterynarza. - Weterynarz leczy czworonogi, a zootechnik się nimi opiekuje - tłumaczyły. - Przygotowuje zwierzęta przed wizytą u weterynarza - bada tętno, sprawdza, czy jest powód do wezwania lekarza, a potem dba, by odpowiednio dostawały leki. Można powiedzieć, że robimy też wszystko, by zwierzęta nie potrzebowały weterynarzy, dbamy o dobrostan zwierząt czy higienę - mówiły. 

Podczas studiów zoologicznych studenci uczą się praktycznej strony zawodu. - W stajni dydaktycznej uczelni mamy 16 koni. Prowadzimy badania niezbędne do prac naukowych, w tym dyplomowych. Mamy tam także zajęcia z różnych przedmiotów, m.in. hodowlę koni czy ochronę zdrowia koni - wyliczały. - Uczymy się m.in., jak mierzyć parametry życiowe tych zwierząt, uczymy się też, jak zakładać kantar, czyli specjalną obrożę, na głowę, jak zachowywać się przy koniach i czemu nie należy na przykład krzyczeć w ich obecności - wyliczały goście Czwórki. 

Sprawdź także:

W stajniach SGGW prowadzony jest także wolontariat. Chętnie mogą na co dzień opiekować się końmi, a dzięki temu - potem uczyć się jazdy konnej. - Po pracy, w ramach podziękowania, można zapisać się na takie zajęcia - podkreślały studentki w rozmowie z Czwórką.

Posłuchaj
11:39 czwórka stajnie_PR4_AAC 2022_11_08-14-15-52.mp3 Czym zajmują się studenci zootechniki? (Strefa studenta/Czwórka) 

Przy stołecznej SGGW działa także koło naukowe - Koło Hodowców Zwierząt Gospodarskich. - Dzięki temu możemy nie tylko uzupełniać swoją wiedzę, ale także rozwijać zainteresowania dotyczące konkretnych gatunków. - Na przykład robić badania dotyczące pasz, m.in. w Oborach koło Konstancina - opowiadały. Jak wyliczały, wiosną i latem studenci mają możliwość opiekowania się też pszczołami. 

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Gabriela Gancarz, Natalia Szymborska (studentki zootechniki)

Data emisji: 08.11.2022

Godz. emisji: 14.15

kd/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń