Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 09.04.2010

Władysław Stasiak o Litwie

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak uważa, że wczorajsze odrzucenie przez litewski sejm projektu ustawy, zezwalającej na oryginalną pisownię polskich nazwisk w paszportach, jest bardzo niepokojące.

Gość Sygnałów Dnia w Polskim Radiu zaznaczył, że nasz kraj i Litwa mają zbieżne interesy na forum europejskim i powinno zależeć im na współpracy w wielu dziedzinach. Zdaniem Stasiaka, chociażby ze względu na to litewscy politycy powinni brać pod uwagę prawa polskiej mniejszości w tym kraju.

Za rządowym projektem o pisowni nazwisk głosowało 30 parlamentarzystów litewskich, przeciw było 38, a 36 wstrzymało się od głosu.

Projekt rady ministrów spotkał się z krytyką opozycji. Jesienią ubiegłego roku Sąd Konstytucyjny orzekł, że obywatele Litwy narodowości nielitewskiej, w tym Polacy, w paszportach mogą mieć zapisane nazwiska w formie oryginalnej, ale nie na pierwszej stronie dokumentu, tylko na dalszych stronach, jako zapis pomocniczy.

Pisownia polskich nazwisk na Litwie od lat jest jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach z Polską.

Katyń bez przełomu

Władysław Stasiak uważa, że prawda o Katyniu może być elementem polsko - rosyjskiego pojednania.

Gość Sygnałów Dnia w Polskim Radiu zaznaczył, że prawda o tamtej tragedii powinna stać się elementem świadomości historycznej Polski, Rosji i całej Europy. Szef Kancelarii Prezydenta zauważył, że zbrodnie NKWD na polskich oficerach pokazują, do czego może doprowadzić imperializm, nienawiść i agresja. Stasiak zaznaczył, że mówiąc o Katyniu, powinniśmy przypominać o tych Rosjanach, którzy dochodzili prawdy o zbrodniach NKWD na polskich oficerach, mimo że groziły im za to represje. Zdaniem szefa Kancelarii Prezydenta, pomoże to w budowaniu relacji z Rosją, opartej na prawdzie.


Gość Polskiego Radia podkreślił wagę jutrzejszych uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.



Według Władysława Stasiaka, nie można na razie mówić o przełomie w relacjach polsko - rosyjskich w kwestii zbrodni katyńskiej.


Więcej w Jedynce

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)