Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 20.05.2010

Janusz Żelaziński o inwestycjach powodziowych

Hydrolog Janusz Żelaziński uważa, że powinniśmy wprowadzić w Polsce nowoczesny program ochrony przeciwpowodziowej.

Zdaniem gościa audycji Sygnały Dnia w Programie Pierszym Polskego Radia, przy tworzeniu takiego systemu należy wykorzystać dyrektywę powodziową Unii Europejskiej oraz tak zwane katalogi dobrych praktyk, przygotowane przez kraje zachodnie po klęskach żywiołowych w latach 90. Janusz Żelaziński dodał, że taki program powinien wykorzystywać wszystkie dostępne metody ograniczania ryzyka powodziowego, którego jednak wyeliminować całkowicie nie można.

Według Żelazińskiego, stosowanie takich metod ochrony przeciwpowodziowej, jak wały i zbiorniki retencyjne jest drogie, ale nieskuteczne. Należy natomiast jego zdaniem zablokować możliwość zabudowy terenów zalewowych, co obecnie jest zaniedbywane.

Zdaniem hydrologa, wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na terenach dotkniętych kataklizmem byłoby błędem, ponieważ oznaczałoby przejęcie kierowania akcją przeciwpowodziową przez władze centralne. Zdaniem Janusza Żelazińskiego, wówczas walka z żywiołem przebiegałaby mniej sprawnie niż w sytuacji, kiedy kierują nią władze lokalne.

Zdaniem eksperta, przyjmowanie specustaw w związku z powodzią również nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż ich wprowadzanie w życie dużo kosztuje, a zwykle nie wpływa realnie na poprawę bezpieczeństwa terenów zagrożonych przez powodzie.

sż,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)