Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 05.11.2010

"Dotykajcie eksponaty. Wytrzymają!"

Piotr Kossobudzki na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia zachęcał do dotykania eksponatów w Centrum Nauki Kopernik.
Myśliciel Rodina w Centrum Nauki KopernikMyśliciel Rodina w Centrum Nauki Kopernik

W Warszawie zostanie w piątek otwarte Centrum Nauki Kopernik. Instytucja której celem jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej, powstała dzięki wspólnej inicjatywie władz Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Piotr Kossobudzki, wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że na początku będzie ono udostępnione dla zwiedzających w mniej więcej 80 procentach. Do oddania jest jeszcze teatr robotyczny, laboratoria, a także multimedialne planetarium. Wszystko ma być gotowe do maja przyszłego roku.

Piotr Kossobudzki przypomniał, że pomysł budowy Centrum pojawił się 14 lat temu wraz z pierwszymi festiwalami i piknikami naukowymi. Po pierwszej edycji tych imprez ich organizatorzy doszli do wniosku, że dobrze byłoby prowadzić je stale i po kilku latach wizja zaczęła się materializować. Przy tworzeniu Centrum korzystano z doświadczeń innych krajów, gdzie istnieją tego rodzaju placówki, ale dołożono też kilka autorskich pomysłów.

Eksponaty mają wytrzymać pół miliona zwiedzających rocznie

Piotr Kossobudzki na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia zachęcał do dotykania eksponatów. "Eksponat ma wytrzymać każdy rodzaj eksperymentu, który jest przeprowadzany zgodnie z założeniami, jeżeli eksponat się zepsuje to znaczy, ze trzeba trzeba go poprawiać, a nie zmienić zachowania zwiedzajacych" - powiedział. Dodał, że te eksponaty mają wytrzymać prawie pół miliona zwiedzających rocznie.

W Centrum Nauki Kopernik nie będzie klasycznych przewodników ani filcowych kapci. Na wszystkich poziomach Centrum na zwiedzających będą czekali animatorzy. "Raczej będą takimi życzliwymi duchami towarzyszącymi wizycie, którzy mogą poradzić jak korzystać z eksponatu, podpowiedzą o zjawiskach, które można obserwować dopowiedzą jakieś dodatkowe informacje, a jeśli kogoś wciągnie jakieś zjawisko to chętnie poradzą, gdzie można szukać dodatkowych informacji" - mówił wicedyrektor Centrum .

Centrum Nauki Kopernik będzie można zwiedzać od piątku od godziny 21.00.

kh